Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Spotkanie z Maciejem Świerkockim - transmisja na żywo na Facebooku

W ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 24 marca 2023 o 18:00 zapraszamy na spotkanie z Maciejem Świerkockim - pisarzem, scenarzystą, krytykiem, autorem nowego przekładu „Ulissesa” z 2022 roku oraz laureatem prestiżowych nagród (m.in. Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego) za „Łódź Ulissesa” - swoisty przewodnik po powieści Jamesa Joyce'a.
 
 
Piątkowe spotkanie z Maciejem Świerkockim poprzedzi festiwalową prezentację "Ulissesa" w reżyserii Mai Kleczewskiej - spektaklu zrealizowanego w Teatrze Polskim w Poznaniu w oparciu o nowy przekład powieści. Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar.
- Od premiery najważniejszego dokonania Joyce’a mija w 2022 roku sto lat. Jak przystało na arcydzieło, „Ulisses” obrósł w tym czasie wielką legendą. Mówi się o nim, że to majstersztyk literackiego modernizmu […]. Niektórzy komentatorzy twierdzą nawet, że literatura przed tym utworem i po nim to dwa odrębne światy. „Ulissesa” ustawiono więc na piedestale i koturnach, do wtóru łatwo wpadających w ucho opinii o jego elitaryzmie, dlatego wciąż otacza go sława utworu wybitnie nieprzystępnego językowo i erudycyjnie. Owszem, niesie on i takie filozoficzno-dyskursywne cechy czy wartości, jest jednak dziełem otwartym, wielowarstwowym, które da się odbierać również jako realistyczną, tragikomiczną opowieść o zwykłym ludzkim losie, zrozumiałą pod każdą szerokością geograficzną. Lektura dublińskiej epopei to porywająca przygoda – intelektualna, choć jednocześnie ludyczna, podobna do tej, jaką okazało się jej tłumaczenie, gdyż powieść tę można czytać również dla rozkoszy czysto estetycznych i emocjonalnych, płynących z obcowania z giętkim, pasjonującym, proteuszowym Słowem, na każdej stronie ustanawiającym własny, zaskakujący, a przez to przyjemny w epistemologicznym kontakcie kosmos elementów znaczących i znaczonych. Drugi polski przekład „Ulissesa” próbuje zwrócić uwagę i na tę jego epikurejską właściwość – w nadziei, że będzie odtąd czytany bardziej jako nadal żywa arcymistrzowska powieść, mniej zaś niczym legenda, dostępna jedynie dla wtajemniczonych” - napisał o „Ulissesie” Maciej Świerkocki.
 
Spotkanie odbędzie się na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Bilety: 1 złoty lub bilet na dowolny spektakl Teatru/Festiwalu
 
Zdjęcie: Maciej Świerkocki, fot. Joanna Głodek

BIP