Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

„Tańczący z gwiazdami” na 48. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych

6 października 2021, podczas 48. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje jedną ze swoich najnowszych prapremier – „Tańczącego z gwiazdami”. Sztuka napisana i wyreżyserowana przez Michała Walczaka znalazła się w repertuarze tegorocznych Spotkań między innymi obok przedstawień z teatrów warszawskich oraz Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

„Tańczący z gwiazdami” inspirowany jest postacią łódzkiego dziennikarza i krytyka Bohdana Gadomskiego. Próby do spektaklu trwały w czasie teatralnego lockdownu, a prapremiera odbyła się 29 maja 2021 na Małej Scenie przy Legionów 21. "Zaprosiłam Michała Walczaka do napisania komedii specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi, bo ideą działającego tu Polskiego Centrum Komedii jest budowanie swoistego laboratorium gatunku komediowego. Poszukujemy języka polskiej komedii, zderzamy różne estetyki, konfrontujemy różnorodne poczucie humoru. Prezentujemy światowe prapremiery, czyli przecieramy szlaki wielu tytułom niesprawdzonym jeszcze na innych scenach – a to zawsze wiąże się z podjęciem dużego ryzyka artystycznego” – podkreślała Ewa Pilawska, twórczyni Polskiego Centrum Komedii i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

W spektaklu „Tańczący z gwiazdami” redaktor Gadomski wraz z Bubu Mon Cheri zapraszają widzów do błyszczącego, złoto-diamentowego i kontrowersyjnego świata, w którym (w ekstremalnie trudnych dla artystów pandemicznych okolicznościach) powstaje benefis z udziałem gwiazd: Violetty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Ewy Demarczyk… To świat show-biznesu wraz z jego blaskami i cieniami. W interpretacji Michała Walczaka jest to świat kampowy, przekorny, autoironiczny - przypominający, że jedynie zdrowy dystans do rzeczywistości pozwala nam „nie zwariować”. Przejaskrawione postaci żonglują konwencjami, śmiejąc się z innych, ale także z samych siebie. „Farma Deziluzji” (ośrodek terapii dla artystów scenicznych) za cel stawia sobie pozbycie się złudzeń i hipokryzji.

Spektakl „Tańczący z gwiazdami” zostanie zaprezentowany na Dużej Scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze 6 października o 19:00. 

„Tańczący z gwiazdami”
Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak
Scenografia: Matylda Kotlińska
Kostiumy: Patrycja Fitzet
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Kamil Wawrzuta
Multimedia: Piotr Pawlus
Udźwiękowienie materiału filmowego: Bartosz Idzi
Animacje w materiale filmowym: Marcin Władyka
Obsada: Diana Krupa, Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Jakub Kotyński, Arkadiusz Wójcik
Gościnnie w materiale filmowym: Krzysztof Szczepaniak

Spektakl powstał przy wsparciu ze środków Funduszu Wsparcia Kultury.


BIP