Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Sztuka intonacji

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

 

Tadeusz Słobodzianek
"Sztuka intonacji"
Reżyseria: Anna Wieczur
Scenografia i kostiumy: Marta Śniosek-Masacz
Muzyka: Ignacy Zalewski
Światło: Paulina Góral
Ruch sceniczny: Anna Iberszer
Konsultacje taneczne walca wiedeńskiego: Robert Kochanek
Konsultacje taneczne walca francois: Liwia Bargiel
Konsultacja iluzjonistyczna: Wojciech Rotowski
Charakteryzacja: Joanna Tomaszycka, Marta Krasowska, Violetta Ozga
Obsada: Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal, Barbara Garstka

W małych zadymionych mieszkaniach, przy kawiarnianych stolikach, przy czarnej herbacie i kawie po turecku, przy wódce i winie, toczą się rozmowy o istocie teatru. Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami? Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja.

W „Sztuce intonacji” Tadeusz Słobodzianek zagląda daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia. Widzowie będą mogli bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś. Spektakl składa się z dwóch dramatów: „Sztuki intonacji” i „Powrotu Orfeusza”.

 

„Można zachwycać się w przedstawieniu Anny Wieczur aktorską robotą, opartą na sile transformacji. Modest Ruciński powtarza gesty, postawę, chód i ton Kantora, Sławomir Grzymkowski jest uderzający podobny do Flaszena, a niepodobny do siebie. (...) Łukasz Lewandowski niemalże przeistacza się w Grotowskiego na różnych etapach życia, ale tym razem sprawa jest innej wagi. Wspaniała kreacja sprawia, iż zdaje się, że Grotowski wszedł w niego niczym dybuk i się w nim na dobre rozsiadł. (...) Najbardziej przejmujący jest jednak Adam Ferency w roli mistrza, jakby i on, i Słobodzianek, zawarli w tej roli podszyte ironią ale szczere wyznanie wiary w teatr. Trzeba patrzeć jak Ferency mami nas w pierwszym akcie, by rozpadać się w ostatnim. W obu ma w sobie potęgę najwyższą" (Jacek Wakar, Grotowski według Słobodzianka: apoteoza czy wyszydzenie?, "Newsweek").

 

Podczas spektaklu wykorzystywane są wyroby tytoniowe.

Bilety

Normalny: 120 zł, ulgowy: 80 zł

Czas trwania

3 godziny 45 minut (2 przerwy)

Kiedy gramy


BIP