Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Teatr dla niewidomych i słabo widzących IMPREZA John Retallack

Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Opracowanie muzyczne: Bartosz Adamiak
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Obsada: Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Damian Kulec, Arkadiusz Wójcik
Ze specjalnym udziałem Aleksandry Listwan, Karoliny Krawczyńskiej i Jarosława Dziedzica
Didaskaliusz: Andrzej Jakubas

John Retallack, brytyjski dramatopisarz i reżyser, znany jest przede wszystkim z podejmowania tematów, które często uchodzą za tabu, a przynajmniej takie, które teatr adresowany do młodych ludzi woli przemilczeć. Jest autorem kilkunastu utworów dramaturgicznych dla młodzieży oraz adaptacji uznanej literatury młodzieżowej. Jego inscenizacja głośnej powieści Melvina Burgessa "Ćpun" zdobyła prestiżową brytyjską nagrodę teatralną TMA Awards dla najlepszego spektaklu dla młodzieży.

Retallack porusza w swych spektaklach tematy ważne dla młodych ludzi, o których nie zawsze potrafią oni rozmawiać, czerpiąc odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości z niepewnych źródeł. W "Imprezie" porusza temat seksu. Czy to rzeczywiście temat tabu? Czy możliwe jest rozmawianie o nim bez skrępowania, by nie popaść w wulgarność lub hipokryzję? Czy dziś łatwiej nam o tym rozmawiać niż pokoleniu naszych dziadków lub pradziadków? I wreszcie: czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież podchodzi do seksu bardziej otwarcie i beztrosko, traktując go jedynie w kategoriach zabawy?

Retallack nie stawia się w pozycji pedagoga, mówiąc o seksie, towarzyszących mu doznaniach i zagrożeniach, o tym jak ważny jest w życiu każdego człowieka. Nie stara się pouczać. Pyta o to jak zrozumieć swoją seksualność i doświadczać jej mieszkając pod jednym dachem z rodzicami, ale również jak nie utracić bliskości w natłoku codziennej rutyny. To opowieść o rodzinie, która zagubiła się i utraciła zdolność rozmawiania ze sobą. Żyją obok siebie, wydają się być otwartą, postępową rodziną, a mimo to nie potrafią znaleźć do siebie drogi, by szczerze ze sobą porozmawiać o tym co najważniejsze. W tej inscenizacji ważnym elementem jest ruch i muzyka, które wprowadzą tekst Retallacka w nieco odrealniony, oniryczny świat swoistego transu, w którym toczyć się będzie opowieść.

Bilety

Wstęp wolny

Kiedy gramy


BIP