Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Wracaj

Autor: Przemysław Pilarski
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Wideo: Wojciech Kapela
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Kostiumy: Wanda Kowalska
Obsada: Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, Monika Kępka, Małgorzata Goździk, Adam Kuzycz-Berezowski, Jakub Kryształ
W spektaklu wykorzystany jest utwór Johanna Wolfganga Goethego "Król Olch" oraz utwór Franza Schuberta "Król olch" w aranżacji Jacka Wierzchowskiego
Prapremiera: 29 marca 2019 w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Spektakl opowiada historię człowieka o pseudonimie Bobby Kleks, który wraca po latach do powojennego Radomia i próbuje odnaleźć się we własnym domu - zasiedlonym już przez innych mieszkańców. Jednak fabuła, czas i miejsce są tutaj tylko pretekstem dla przedstawienia uniwersalnych prawd i obserwacji o człowieku.

 

„Nie tylko przez pryzmat historyczny czytałbym „Wracaj”, wszak jego drugim patronem jest David Lynch i cytat z „Twin Peaks”: Jesteśmy jak wędrowcy, którzy opuścili kiedyś swój dom. Ale – gdzie on jest? Czy w ogóle jest? A może nigdy nie istniał? Oraz - ponieważ pytań nigdy nie może być za wiele - Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Czego nam brakuje?” - mówi autor sztuki Przemysław Pilarski, który za „Wracaj” otrzymał w 2018 roku prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

 

"Tekst „Wracaj” nie dźwiga żadnej dosłowności - to utwór z tajemnicami do rozstrzygnięcia w duszy każdego widza. Jest ciekawy w kontekście budowania języka teatralnego, a jego sensy tworzą się nie w warstwie psychologii czy historii, lecz gdzieś ponad aktorami” – mówi o spektaklu reżyserka Anna Augustynowicz.

 

Pobierz program spektaklu

 

Nagrody:

  • Złota Maska dla Najlepszego Spektaklu w sezonie 2018/2019
  • Złota Maska dla Anny Januszewskiej - Najlepszej Aktorki w sezonie 2018/2019
  • Subiektywny Spis Aktorów Teatralnych sezonu 2018/2019 Jacka Sieradzkiego: Anna Januszewska wyróżniona za "mistrzostwo" w spektaklu "Wracaj"
  • Monika Kępka w spektaklu "Wracaj" - najlepsza rola kobieca w sezonie 2018/2019 według Henryka Mazurkiewicza w rankingu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019" opublikowanym w Miesięczniku "Teatr"
  • Sztuka "Wracaj" - Najlepsza polska sztuka w sezonie 2018/2019 według Jacka Wakara, Wiesława Kowalskiego i Jacka Sieradzkiego w rankingu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019" opublikowanym w Miesięczniku "Teatr"

 


Licencja na korzystanie z utworu została udzielona przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT, a na utwory muzyczne przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Bilety

Normalny: 55 zł, ulgowy: 45 zł

Czas trwania

1 godzina 10 minut (bez przerwy)

Kiedy gramy


BIP