"Wracaj" i Monika Kępka wśród "Najlepszych" w sezonie 2018/2019 według Miesięcznika "Teatr"

Miesięcznik "Teatr" opublikował podsumowanie sezonu 2018/2019 w polskich teatrach - ranking "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019". Krytycy teatralni w wybranych kategoriach wskazali najciekawsze zjawiska artystyczne w polskim teatrze. Teatr Powszechny w Łodzi pojawia się w tym zestawieniu 4 razy!

  • Jacek Wakar, Wiesław Kowalski i Jacek Sieradzki za "Najlepszą polską sztukę" (ogłoszoną drukiem lub wystawioną)" uznali "Wracaj" Przemysława Pilarskiego.
  • Henryk Mazurkiewicz za "Najlepszą rolę kobiecą" wyróżnił Monikę Kępkę za rolę córki w spektaklu "Wracaj"

Prapremiera "Wracaj" w reżyserii Anny Augustynowicz (koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi z Teatrem Współczesnym w Szczecinie) została zrealizowana w marcu 2019 na Małej Scenie Powszechnego specjalnie na XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To kolejna (obok "Podróży zimowej" w reżyserii Mai Kleczewskiej i "Hannah Arendt: Ucieczka w reżyserii Grzegorza Laszuka) festiwalowa koprodukcja, do której realizacji zaprosiła dyrektor Ewa Pilawska. Jak podkreśla: „staram się zapraszać ważnych reżyserów i stawiać przed zespołem wyzwania. Zdecydowałam się na koprodukcję z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, a powód był jeden – Anna Augustynowicz. Oczywiście nie ma reżysera bez tekstu. Kiedy byłyśmy już zdecydowane na współpracę, zaczęłyśmy poszukiwać sztuki. Po przeczytaniu kilku zdecydowałyśmy się na «Wracaj» Przemysława Pilarskiego – tekst arcyciekawy, świetnie skonstruowany i metaforyczny. Teraz – po prapremierze i z perspektywy czasu – sztuka Pilarskiego jest według mnie jeszcze ciekawsza, jeszcze bardziej wielopoziomowa”.


BIP