"Wujaszek Wania" na finał XXIV Festiwalu

W czwartek 29 marca zaprezentowaliśmy „Wujaszka Wanię” w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie. Spektakl przyjęliście bardzo długimi owacjami na stojąco – dziękujemy za ten wieczór i dziękujemy za cały miesiąc, w którym wspólnie spotykaliśmy się podczas Festiwalu, żeby oglądać spektakle i rozmawiać o teatrze. To był bardzo piękny i intensywny czas!

„Wujaszek Wania” był ostatnią prezentacją w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, którego tematem było „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”. Po spektaklu z twórcami spektaklu rozmawiał Łukasz Drewniak. Iwan Wyrypajew podkreślił, że w tej realizacji zależało mu przede wszystkim, aby ująć spektakl w „ramy zamkniętego arcydzieła”, to znaczy zamkniętej rzeczywistości dramatu Czechowa. Reżyser nie chciał uwspółcześniać ani zmieniać tekstu sztuki, zrealizował „Wujaszka Wanię” bez skreśleń, słowo po słowie. Traktując tekst jak nienaruszalną partyturę, opowiedział historię, która zdarzyła się w wiejskiej posiadłości Wojnickich, między przybyciem a wyjazdem profesora Sieriebriakowa i jego pięknej żony Heleny. Zaznaczył również, że nie chciał, aby aktorzy na scenie utożsamiali się z postaciami i ich emocjami – według niego powinni oni wcielić się w postaci dramatu tak, aby wybrzmiał tekst Czechowa, który powstał w określonym kontekście i określonym momencie historycznym.

W trakcie spotkania widzowie podziękowali również  dyrektorowi artystycznemu Ewie Pilawskiej za tę edycję, wręczając jej kwiaty. Obejrzyjcie zdjęcia z ostatniego festiwalowego wieczoru!

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Autor: Antoni Czechow
Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz
Reżyseria: Iwan Wyrypajew
Scenografia: Anna Met
Kostiumy: Katarzyna Lewińska
Reżyseria światła: Sergei Vasilev
Obsada: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Magdalena Różczka, Ewelina Pankowska, Anna Nehrebecka, Dariusz Chojnacki, Marcn Jędrzejewski, Szymon Kuśmider, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr

Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska


BIP