Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Wystawa, dyskusja i koncert

Panel dyskusyjny

Zaproszeni do udziału w nim przedstawiciele różnych dziedzin kultury i sztuki poruszać będą kwestie związane z teatrem, zarówno jako dziełem sztuki, jak i instytucją. Jaka przyszłość czeka polski teatr, jakie wyzwania przed nim stoją? Czym dziś żyją teatralni twórcy i czym podyktowane są ich artystyczne wybory?

Moderatorka: Katarzyna Janowska

 


 

"Teatr" - wystawa
od 8 lutego. Wernisaż: 8 lutego o 18.45.
Teatr Powszechny w Łodzi, foyer

Do przygotowanie wystawy towarzyszącej Festiwalowi dyrektor Ewa Pilawska zaprosiła w tym roku łódzką artystkę i wykładowczynię Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – prof. Ewę Bloom-Kwiatkowską. Na wystawę składają się pracę stanowiące autorską interpretacje tematu tegorocznej edycji Festiwalu.

 


 TRYP – koncert
21 lutego, godz. 19.00
Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

Tryp to zespół, którego fanom polskiej muzyki alternatywnej przedstawiać nie trzeba. Tworzą go liderzy łódzkiej sceny muzycznej – Marcin Pryt (19 Wiosen), Kuba Wandachowicz (Cool Kids of Death, NOT), Robert Tuta (Agressiva 69) i Piotr Połoz (Psychocukier). W lutym 2009 roku, w stulecie pierwszego manifestu futurystów opublikowali oni w sieci dedykowaną im epke pt.: „Wędrówka ludów”. Debiutancki album grupy „Kochanówka” ukazał się roku później i opowiadał historię eksterminacji pacjentów łódzkiego szpitala psychiatrycznego dokonanej przez Niemców w marcu 1940 r. Po przeszło ośmiu latach od wydania debiutanckiej płyty grupa powróciła z krążkiem „Trypolis” uważanym przez krytyków za pewniaka w muzycznych podsumowań zakończonego właśnie roku. W jego realizację włączyli się multiinstrumentalista Marcin Zabrocki (związany m.in. z Hey i Pogodno), Paweł Cieślak – odpowiedzialny w projekcie za elektronikę i produkcję oraz dbający o stronę wizualną „Trypolis” – fotograf Paweł Giza. Inspiracją do powstawania płyty było spotkanie z polskim najemnikiem, który przez lata brał udział w walkach w krajach Maghrebu, a kolejne utwory na niej układają się w opowieść o zmaganiu się ze światem i samym sobą. 

 

 

 

 


BIP