Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Wystawa i dyskusje

5 marca o 18.30 – wernisaż
Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny – wystawa
Foyer Teatru Powszechnego w Łodzi 

Multimedialna wystawa interpretująca temat tegorocznej edycji Festiwalu przygotowana przez dr hab. Ewę Bloom-Kwiatkowską i młodych twórców z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

 

15 marca, godz. 12.00
Koniec świata wartości
Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

Spotkanie z twórcami spektaklu "Proces" oraz współautorami książki „Koniec świata wartości” - Krystianem Lupą i Łukaszem Maciejewskim. „Koniec świata wartości” to polsko-angielska publikacja poświęcona teatrowi Krystiana Lupy. 
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

 

18 marca, godz. 14.00
Cenzura – panel
Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

Czy we współczesnym świecie cenzura istnieje? Czy jest obecna w teatrze i sztuce w ogóle? Do dyskusji zaproszeni zostaną goście reprezentujący różne środowiska artystyczne i duchowne. Poruszony zostanie aspekt prawny, historyczny i obyczajowy cenzury. 
Moderator: Katarzyna Janowska
Goście: Krystyna Janda, Maciej Englert, Marcin Górski, Jan Klata, ks. Janusz Lewandowicz, Błażej Torański 

 

25 marca, godz. 14.00
Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny – panel
Teatr Powszechny w Łodzi, Mała Scena

Najprostsza interpretacja hasła wywoławczego panelu towarzyszącego XXIV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych buduje skojarzenia z metryką. Co znaczy kiedy aktor/reżyser/krytyk schodzi ze sceny. Na czym polega niebezpieczeństwo takiego gestu, wymuszonego często przez okoliczności lub po prostu wiek artysty? 

Uczestnicy rozmowy podejmą próbę wzbogacenia tej typologii o kolejne piętra domniemań – czy rezygnacja z konkretnego projektu lub serii działań stymulowana niezgodą na działalność instytucjonalną bywa również katalizatorem bezpieczeństwa, przyjęciem perspektywy tak zwanego mniejszego zła; a wreszcie, czy nie dzieje się niekiedy tak, że artysta musi zejść z jednej sceny, by z impetem wkroczyć na inną (w domyśle – zmienić tor poszukiwań, działań, albo wręcz zmienić styl)? Do rozmowy na ten fascynujący temat zaproszono wybitne postaci wywodzące się ze świata teatru, ale także kina i sztuk wizualnych. 
Moderator: Łukasz Maciejewski
Goście: Jowita Budnik, Agata Duda-Gracz, Magdalena Łazarkiewicz, Grzegorz Wiśniewski, Adam Orzechowski

 

Od 5 marca 
Instalacja w przestrzeni miejskiej
Manufaktura, ul. Karskiego 5
Usytuowana w galerii handlowej Manufaktury – zrealizowana przez studentów ASP w Łodzi pod opieką Justyny Cieślik-Płusy.

 


BIP