XXIII Festiwal: "Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii"

Co zrobić z „obcym”, który nie spełnia oczekiwań społeczeństwa? Na czym polega dyskryminacja i wykluczenie? Czy można moralnie usprawiedliwić zbrodnię? 18 marca w ramach Festiwalu zaprezentowaliśmy „Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii” w reżyserii Grażyny Kani. 

Spektakl z Teatru Polskiego w Poznaniu na przykładzie wiejskiej społeczności pokazuje, w jaki sposób społeczeństwa, w imię obrony moralności i ukonstytuowanego stylu życia, mogą wytwarzaćmechanizmy wykluczenia. A także, jak mogą się one umacniać i integrować poprzez obecność kogoś, kto zagraża utrzymaniu status quo. W swojej sztuce Sperr pokazuje mieszkańców małej wsi, w której obecność tego, kto nie przystaje do reszty, prowokuje do przemocy – nagonka na innego popycha tu niepełnosprawnego intelektualnie do samobójstwa, a homoseksualistę - do morderstwa. Polowanie na ofiarę trwa tak długo, aż w końcu bierze ona odwet, sama stając się myśliwym. 

Po spektaklu z twórcami rozmawiał Łukasz Drewniak. Grażyna Kania podkreśliła, że na początku nie była przekonana do tekstu, który opisywał sytuację w Niemczech aktualną ponad 50 lat temu. W swojej realizacji starała się jednak wydobyć wątki i problemy uniwersalne, czyli problem wykluczenia „obcego”. To problem obecny we współczesnym świecie, który w różnych miejscach przybiera różną formę. Każde społeczeństwo wytwarza swojego „obcego”. W rozmowie widzowie zwrócili również uwagę na mechanizmy wykluczania i odpowiedzialności. Wykluczanie i osądzenie jednostkowych odmienności jest zawsze efektem działania grupy,. Przychodzi z łatwością, ponieważ rozproszenie odpowiedzialności na wszystkich powoduje, że nikt tak naprawdę nie jest odpowiedzialny za swoje czyny. 

Dziękujemy za ten wieczór! 

„Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii” 
Autor: Martin Sperr 
Przekład: Sława Lisiecka 
Reżyseria: Grażyna Kania 
Scenografia i kostiumy:Sabine Mader 
Muzyka: Dominik Strycharski 
Obsada: Piotr B. Dąbrowski, Teresa Kwiatkowska, Anna Biernacik, Ewa Szumska, Konrad Cichoń, Barbara Prokopowicz, Barbara Krasińska, Kornelia Trawkowska, Piotr Kaźmierczak, Jakub Papuga, Andrzej Szubski

Zdjęcia: Kasia Chmura-Cegiełkowska


BIP