Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Znamy wyniki 7. „Komediopisania”!

Znamy wyniki 7. edycji konkursu „Komediopisanie”! Ogólnopolski konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii organizowany w Teatrze Powszechnym w Łodzi został rozstrzygnięty - jury przyznało trzy nagrody główne oraz wyróżnienie. 

Laureatów wyłoniła komisja konkursowa w składzie:

  • Ewa Pilawska (dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi, twórczyni Polskiego Centrum Komedii i pomysłodawczyni konkursu „Komediopisanie”),
  • Małgorzata Bogajewska (reżyserka i dyrektorka Teatru Ludowego w Krakowie),
  • Dominika Łarionow (teatrolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego, autorka artykułów i książek poświęconych m.in. zagadnieniom scenografii oraz twórczości Tadeusza Kantora)
  • Piotr Dzięcioł (prezes Opus Filmu, producent m.in. nagrodzonej Oscarem „Idy”, i nominowanej do Oscara „Zimnej wojny”, członek zarządu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej)
  • Paweł Szkotak (reżyser, założyciel Teatru Biuro Podróży)
  • Jacek Wakar (krytyk teatralny, dziennikarz, publicysta)

 

Komisja konkursowa, po przeczytaniu 125 zakwalifikowanych prac, podczas posiedzenia 24 maja 2023 przyznała:

  • I nagrodę w wysokości 25 000 zł sztuce „Zielona polana” autorstwa Pawła Mossakowskiego,
  • II nagrodę w wysokości 20 000 zł sztuce „Kamienica przy teatrze” autorstwa Jerzego Rubaszewskiego,
  • III nagrodę w wysokości 15 000 zł sztuce „Dzień ósmy” autorstwa Katarzyny Knychalskiej,
  • wyróżnienie w wysokości 10 000 zł sztuce „VHS” autorstwa Marcina Bałczewskiego.

 

- Wszystkie prace konkursowe opatrzone były godłem. To zawsze elektryzujący moment, gdy po wyborze zwycięskich sztuk sekretarz konkursu otwiera koperty i dowiadujemy się, kto w tym roku zwyciężył. Zawsze jesteśmy ciekawi, czy nagrody otrzymali autorzy z dorobkiem czy debiutanci – mówi Ewa Pilawska. Przypomina także, jak narodził się pomysł na konkurs „Komediopisanie” i projekt Polskiego Centrum Komedii. - Uwielbiamy się śmiać, ale często nie jesteśmy pewni, czy śmiać się nam przystoi. Uwielbiamy komedie, ale oficjalnie dystansujemy się od tych zjawisk w sztuce, które mają komediowy potencjał… Gdy tworzyłam w Teatrze Powszechnym w Łodzi Polskie Centrum Komedii i powoływałam do życia «Komediopisanie», chciałam zachęcić polskich autorów do zmierzenia się z pytaniami: czy istnieje polskie poczucie humoru w teatrze? Czy rzeczywiście komedia nie może być błyskotliwa i inteligentna? Czy nie może odnosić się do rzeczywistości w sposób przenikliwy? Czy nie może sięgać po to, co najistotniejsze? Czy nie może dotknąć nas do żywego? Czy ostrze komedii nie jest tym, które najcelniej uderza w nasze poczucie komfortu, naszą bierność? Czy ironia i dystans nie prowokują największej odwagi w formułowaniu pytań? Zależało mi na tym, aby powstało takie laboratorium gatunku komediowego, dzięki któremu będziemy mogli poszukiwać odpowiedzi na te pytania – mówi Ewa Pilawska.

- Projekt Polskiego Centrum Komedii powstał z potrzeby przywrócenia komedii jej rangi, wartości i potencjału artystycznego. Jestem przekonana, że czułość i otwarcie się na możliwości gatunku komediowego pozwalają otwierać nowe perspektywy dla teatru, które sami zamknęliśmy z powodu utkwienia w stereotypach. Konkurs „Komediopisanie” jest częścią laboratorium komediowego. To jedyny w Polsce konkurs dramaturgiczny, który w całości  poświęcony jest gatunkowi komediowemu. Od pierwszej edycji rozstrzygniętej w 2008 roku zainspirowaliśmy wielu utalentowanych autorów. Sztuki na konkurs pisali między innymi Radosław Paczocha, Jarosław Jakubowski, Wojciech Bruszewski. Dzięki «Komediopisaniu» komediowe sztuki dla teatru zaczął pisać Juliusz Machulski – przypomina dyrektorka Teatru Powszechnego. - Na dotychczasowe edycje napłynęło łącznie ponad 1000 tekstów komediowych, wydaliśmy «Antologię współczesnej polskiej komedii». Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest jednak, że wiele sztuk konkursowych udało się nam pokazać prapremierowo w Teatrze Powszechnym. To wiązało się oczywiście z podjęciem ryzyka artystycznego, ale moim zdaniem, jeśli chcemy znaleźć nowy język komedii, nową estetykę komedii, musimy to ryzyko podejmować  – podsumowuje Pilawska.

Spośród sztuk konkursowych w Teatrze Powszechnym w Łodzi zrealizowane zostały ”Psychoterapolityka" Dominika W. Rettingera, "Next-ex" Juliusza Machulskiego, "Roszada" Pawła Mossakowskiego, "Kochanowo i okolice" Przemysława Jurka, "Matka brata mojego syna" Juliusza Machulskiego, "Letnisko" Freda Apke, "Życie" Jarosława Jakubowskiego, "Uwolnić karpia" Piotra Bulaka, "Dryl" Wojciecha Bruszewskiego, "Wykapany zięć" Krzysztofa Kędziory.

Sztuki z „Komediopisania” wystawiane są na scenach w Polsce i Europie. Ponadto napisane na „Komediopisanie” przez Juliusza Machulskiego sztuki "Next-ex", "Matka brata mojego syna" i „Brancz” miały również swoje premiery (w reżyserii autora) w Teatrze Telewizji. W Teatrze Telewizji została zrealizowana także „Wizyta” Radosława Paczochy. W 2020 roku w Teatrze Telewizji na żywo (prosto z Małej Sceny łódzkiego Teatru Powszechnego) transmitowany był „Wykapany zięć” Krzysztofa Kędziory w reżyserii Pawła Szkotaka. Była to pierwsza odsłona Teatru Telewizji na żywo w czasie pandemii.

 

7. edycja konkursu "Komediopisanie"
odbywa się pod honorowym patronatem
Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej

 

 


BIP