"Żony stanu, dziwki rewolucji..."

W niedzielę 12 marca zaprezentowaliśmy kolejny spektakl - „Żony stanu...” w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Nie było to łatwe, ale wszystkim, którzy czekali na wolne miejsca stojące, udało się dostać na widownię. Dziękujemy za ten wieczór!

Twórców spektaklu zainspirowała postać Théroigne de Méricourt – feministycznej działaczki rewolucji francuskiej, której poświęcenie zostało przez inne kobiety „wynagrodzone” linczem. Historia okrzyknęła ją mianem szalonej fanatyczki, twórcy widzą w jej działaniach punkt wyjścia dla zastanowienia się nad sensem rewolucyjnych zrywów we współczesnym świecie. Czy radykalizm jest sposobem na zmianę świata? Czy jakakolwiek rewolucja dzisiaj ma sens?

Po przedstawieniu z twórcami rozmawiał Łukasz Drewniak. Reżyser Wiktor Rubin zwrócił m.in. uwagę na fakt, że jako mężczyzna wyreżyserował spektakl, który w dużej mierze poświęcony jest konfliktowi kobiet z patriarchalnym schematem społeczeństwa. To zderzenie, ale i ciekawy eksperyment, który dodaje spektaklowi więcej znaczeń. Artyści mówili również o pracy nad spektaklem – jak zaznaczyli, tekst Jolanty Janiczak powstawał w trakcie prób, w wyniku rozmów, polemik i improwizacji aktorskich. Widzowie rozmawiali również z zespołem Teatru Polskiego o interaktywnej formule spektaklu, który zakłada różne reakcje widzów. Jak zaznaczył Rubin, nie wartościuje on reakcji widzów – nie ma znaczenia, czy widz opowiada się za rewolucją, przeciw rewolucji czy jest wobec niej neutralny, pozostaje w pozycji obserwatora. Różnorodność reakcji pokazuje różne poglądy obecne w społeczeństwie.

Autor: Jolanta Janiczak
Reżyseria: Wiktor Rubin
Scenografia: Michał Korchowiec
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Kostiumy, wideo: Hanna Maciąg
Obsada: Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński

Zdjęcia: Kasia Bąba


BIP