Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

11. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (2005 r.)

Szanowni Państwo,
w tym roku zaprezentujemy sztuki, które oscylują wokół problemów człowieka. Spektakle o naszej kondycji, o tym, że istotą naszego bytu jest potrzeba ducha i o tym, jak wikłamy się w zewnętrzność, w materializm. Jak co roku, zaprezentujemy Państwu spektakle, które w moim mniemaniu, wyróżniły się spośród propozycji repertuarów teatru polskiego. Wyróżniły się będąc oryginalną, ciekawą, a niekiedy nieco prowokacyjną artystycznie propozycją teatralną.

Nasz festiwal nawiązuje do formuły organizowania wydarzeń teatralnych przyjętej w Niemczech i Austrii, która akcentuje nie tyle konkursową rywalizację, co przede wszystkim wyjątkowość samego spotkania teatralnego. Dlatego mamy przyjemność zapraszać Państwa co weekend, by wspólnie celebrować festiwalowe wydarzenia.

Bardzo cieszy mnie, że najważniejszy dla teatru dialog, prawdziwa wymiana myśli, między sceną a widownią – będzie możliwy także między Państwem a twórcami festiwalowych spektakli. Spotkania te poprowadzą, już tradycyjnie, studenci Teatrologii Uniwersytetu Łódzkiego. Oni także zadbają by, dla Państwa, prezentowane cotygodniowo przedstawienia festiwalowe znalazły swój komentarza w specjalnej gazecie festiwalowej.

Jedenasta edycja Festiwalu niesie wyjątkowe wydarzenie – w foyer naszego teatru powstanie galeria jednego obrazu – projekt malowanej kurtyny, autorstwa Piotra Nalewajko, która zawiśnie 27 marca 2006 roku. To niezwykły prezent od Atlasa Sztuki dla Powszechnego. „Zdumiewająco nieprzemysłowy duch” – bo taki tytuł nosi obraz, który zostanie przeniesiony na kurtynę – będzie towarzyszył nam przez cały czas trwania Festiwalu.

Mam nadzieję, że tegoroczna wspólna podróż przez sztukę teatru spełni Państwa oczekiwania, a kolejne wieczory teatralne rozbudzą nasza wrażliwość i zostaną w nas na długo. Do zobaczenia w Teatrze Powszechnym.

Ewa Pilawska

 

REPERTUAR 11OFSPiNBIP