Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

12. Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (2006 r.)

Szanowni Państwo,
sztuka zwykła mówić sama za siebie, dlatego niezręcznie jest dopowiadać jej sensy czy uzupełniać zakomponowaną formę. W tym roku wizytówką XII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest plakat Stasysa Eidrigeviciusa , który chyba najlepiej prezentuje myśl festiwalu.

Chciałabym zaproponować Państwu spektakle ujmujące w różnych aspektach problem samotności – od jednostkowej, po doświadczająca człowieka poprzez – mającą ocalać go – sztukę. W swym osamotnieniu, a szczególnie w podejmowaniu z nim walki, człowiek – tak jak teatralny błazen – śmieszy swą nieporadnością i głęboko wzrusza tragizmem swego losu. Umowna shawowska „przyjemność” i „nieprzyjemność” sztuki, scalona, staje się możliwością, drogą dotarcia do najgłębszych emocji człowieka.

Sztuka teatru pozwoli nam dotknąć pustki, na którą sami – popadając w różne skrajności i ulegając słabościom – się skazujemy. Samotność płynąca z histerycznego pędu do zapisania się w rzeczywistości, z naszej nieuważności dla rzeczy istotnych i zachwytu nad iluzoryczną atrakcyjnością powierzchowności.

Zaproponują teatr ważny, przekazujący mocne przesłanie – przy czym owa waga, ciężar znaczeniowy przekracza banalność brutalistycznych realizacji scenicznych. Taka umiejętność mistrzowskiej reżyserii i mistrzowskiego aktorstwa pokazuje prawdziwą siłę sztuki  teatru.

Wydaje mi się, że nasz Festiwal podąża w dobrym kierunku, że tak jak każdy dobry praktyk teatru zaczyna od terminowania, tak i Festiwal odbył konieczną dla rozwoju drogę, popełniając błędy, ponosząc konieczne dla sztuki ryzyko.

W trakcie swojej wizyty na Camerimage Jiři Menzel powiedział, że „krytyk ma smutne życie, ponieważ zazdrości”. Chcemy dać możliwość wypowiedzi artystom – w aspekcie partnerstwa i blamażu krytyki artystycznej, krytykom zawodowym o adekwatności i skuteczności wpływania na sztukę teatru i krytykom niezawodowym – choć najważniejszym – a więc widowni.

Spotkajmy się na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym, rozmawiajmy z twórczej możliwości i konfrontacji.

Zapraszam serdecznie,
Ewa Pilawska

 

REPERTUAR 12OFSPiN

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCEBIP