Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"1,8 M" na XXVIIII Festiwalu

W środę 23 marca 2022 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach XXVIII Festiwalu zaprezentowaliśmy „1,8 M” w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Nowego Teatru w Warszawie. Po raz pierwszy można było zobaczyć również wystawę "Krystian Lupa. Wizje. Wglądy" zrealizowaną przez Magdę Kuleszę i Krzysztofa Kelma.
 
"1,8 M" to projekt teatralny, który pokazuje tragiczną sytuację więźniów politycznych - Białorusinów zamykanych w więzieniach za to, że mają odwagę głośno wyrażać swoje poglądy i manifestować niezgodę na dyktaturę białoruskich władz. Tytuł nawiązuje do powierzchni przestrzeni, która jest przeznaczona dla jednej uwięzionej w białoruskim więzieniu osoby. Iwan Wyrypajew przypomina, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze…
 
Białoruscy aktorzy opowiadają prawdziwe historie ludzi, którzy zostali skazani przez reżim Łukaszenki. To teatr dokumentu, wykorzystujący relację więźniów, dokumenty, wyroki. Spektakl uświadamia nam, że za naszą wschodnią granicą życie ludzi takich samych jak my wygląda zupełnie inaczej, a wolność jest fikcją. W obecnym kontekście napaści Rosji na Ukrainę spektakl „1,8 M” wybrzmiewa jeszcze mocniej, jeszcze tragiczniej. Przypomina, że zło i agresja, którym w porę się nie przeciwstawimy, rosną w siłę i z czasem nie jesteśmy w stanie nad nim zapanować. Białoruscy i polscy twórcy mówili o tym także podczas spotkania, które prowadził Łukasz Drewniak.
 
Podczas spotkania pojawiło się również wiele głosów widzów poruszonych spektaklem. Mieszkająca w Łodzi Białorusinka, która aktorów występujących w „1,8 M” pamięta z teatru w Mińsku, nie kryła wzruszenia, podkreślając jednocześnie, że nie potrafi zrozumieć rozmiarów zła, które doprowadziło do obecnej sytuacji. Przebywający obecnie w Łodzi Białorusini (więźniowie, którzy uciekli przed reżimem) zaznaczyli, że spektakl wiernie oddaje doświadczenia i przeżycia, które towarzyszyły także im. Widzowie wspólnie z twórcami zastanawiali się także nad rolą sztuki i teatru wobec dramatów ludzi w Białorusi i Ukrainie. Czy teatr może cokolwiek zmienić? Czy spektakl taki jak „1,8 M” może pomóc? Czy sam gest wysłuchania głosu ofiar jest ważny? Czy artyści poprzez sztukę mogą oddziaływać na zmianę rzeczywistości? Co teatr może zrobić dla Białorusi i Ukrainy? Czy jako widzowie spektaklu jesteśmy tylko biernymi odbiorcami?
 
Dziękujemy za to ważne i poruszające spotkanie.
 
"1,8 M”
Reżyseria: Iwan Wyrypajew
Scenografia: Karolina Bramowicz

Kostiumy: Maria Duda

Muzyka: Jacek Jędrasik (projekt WARSZAWIAK)

Konsultacja choreograficzna: Paweł Sakowicz

Wideo, identyfikacja graficzna: Sergey Shabohin
Tłumaczenie: Agnieszka Sowińska, Joanna Bernatowicz

Asystenci reżysera: Rafał Pyka, Michał Wolny

Obsada: Bartosz Bielenia, Ewelina Pankowska, Walentina Sizonenko, Paweł Haradnitski, Palina Dabravolskaja, Igor Shugaleev, Palina Chabatarova, Oleg Garbuz
 
Zdjęcia: Maciej Zakrzewski

BIP