Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

25 września zapraszamy na "Kłamstwo" Floriana Zellera - 64. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących

W środę 25 września 2019 o 13:00 zapraszamy na 64. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Komedię Floriana Zellera "Kłamstwo" wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - dyrektor Ewa Pilawska. 

Z pozoru niewinna komedia. Alice i Paul zaprosili swoich przyjaciół – Michela i Laurence na kolację. Atmosfera wieczoru jest jednak dość napięta, bo Alice wie, że Michel okłamuje swoją żonę (a jej przyjaciółkę). Czy zdemaskuje kłamcę czy może sama okaże się mistrzynią kłamstwa? 

Czy istnieje kłamstwo w dobrej wierze? Czy rzeczywiście kłamstwo może komuś pomóc, kogoś ochronić, uratować relacje? Czy w jakikolwiek sposób można je uzasadnić? Odpowiedź wydaje się prosta. Dlaczego zatem z taką łatwością po nie sięgamy? I czemu tak bardzo lubimy oszukiwać innych i samych siebie? Również w kwestii samego kłamstwa. Bo czy zasłanianie się dobrem innych, próba wzbudzenia zazdrości u partnera lub chęć utrzymania status quo jest wystarczającym powodem, by je usprawiedliwiać? Czy są jakiekolwiek okoliczności, w których powiedzenie prawdy nie świadczy o odwadze i dojrzałości? Ale czy na taką odwagę stać bohaterów sztuki Floriana Zellera?

Florian Zeller
"Kłamstwo"
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Ewa Pilawska
Obsada: Małgorzata Goździk, Karolina Łukaszewicz, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik
Didaskaliusz: Andrzej Jakubas


O projekcie Teatru dla niewidomych i słabo widzących:

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 62 premiery. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille’a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.


BIP