Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Dark Fantasy", spektakl "Wstyd" i Srebrna Gloria Artis dla Ewy Pilawskiej. Inauguracja XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Otwarcie wystawy Ewy Bloom-Kwiatkowskiej zatytułowanej „Dark Fantasy”, „Wstyd” Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata z Teatru Współczesnego w Warszawie oraz Srebrna Gloria Artis dla dyrektor Ewy Pilawskiej. Na widowni jak zwykle nadkomplet, spektakl świetnie przyjęty przez widzów. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszej inauguracji XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, która miała miejsce w sobotę 8 lutego. Dziękujemy za ten wspólny, wyjątkowy wieczór!

Instalację „Dark Fantasy” można oglądać w foyer Teatru Powszechnego w Łodzi. „Bohaterami mrocznej opowieści są istoty nieludzkie w ludzkim świecie. W wydzielonej przestrzeni foyer kilkunastoosobowa grupa ludzko-zwierzęcych postaci oczekuje wraz z publicznością festiwalową na rozpoczęcie spektaklu. Słychać szmer rozmów i zawodzący głos wokalistki w tle. Pani Zebra stoi przy mikrofonie, Pan Lew przegląda się w lustrze, Klacz zerka na trójkę dzieci-owieczek, pozostali stoją zapatrzeni w ekrany smartphonów” – mówi o instalacji Ewa Bloom-Kwiatkowska.

Bilety na „Wstyd” rozeszły się błyskawicznie, ale przed przedstawieniem udało nam się jeszcze sprzedać kilkadziesiąt wejściówek. W spektaklu na zapleczu weselnej sali, wśród zakąsek, spotykają się rodzice młodej pary. Nie wszystko układa się tak, jak można by sobie to wymarzyć... Skandal, upokorzenie, kompromitacja, żenada, szok, hańba - z tym wszystkim mierzą się bohaterowie oraz my – widzowie. Nasze zachowania i nasze charaktery na scenie odbijają się niczym w zwierciadle. Spotkanie z aktorami – Izą Kuną, Agnieszką Suchorą, Jackiem Braciakiem i Mariuszem Jakusem – oraz autorem sztuki Markiem Modzelewskim poprowadził Łukasz Drewniak.

Po spektaklu „Wstyd” Ewa Pilawska została wyróżniona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie Teatr. Odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia 9 września 2019 roku zostało wręczone przez Wojewodę Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego.

„Przyszedł mi do głowy pewien cytat z Burzy Szekspira. Prospero mówi: dość wielkim państwem książki były dla mnie. […] Uważam, że po pewnej parafrazie oddają ducha Pani Dyrektor Pilawskiej. Jeżeli powiemy, że dość wielkim państwem teatr był dla mnie, to moim zdaniem jest to credo pani dyrektor. […] Teatr, który tworzy Ewa Pilawska, to teatr spotkania, miejsce dialogu, zestawiania ze sobą form, napełniania ich różnymi treściami […], unikania ideologizowania. […] Jeżeli mamy przyjemność porozmawiać z Panią Dyrektor i widzimy jak skromna jest to osoba, pełna pokory, ale jednocześnie uparta w dążeniu do tego, by dbać o swój teatr […], możemy powiedzieć, że pani dyrektor po stokroć zasłużyła na to odznaczenie, dlatego jestem zaszczycony, że mogę tu być i gratuluję serdecznie Pani Dyrektor” - mówił Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, wręczając odznaczenie na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

"Dziękuję Panie Wojewodo za tak piękne słowa. Dziękuję Państwu - bez przymierza z publicznością nie byłoby Teatru, Festiwalu. Dziękuję za tyle lat wspólnoty, niezwykłego partnerstwa. Teatr to zespół, drużyna - moja drużyna jest fenomenalna. Mogłabym z nią pójść na koniec świata - za to Wam bardzo pięknie dziękuję. […] Dziękuję mojej rodzinie, która się pięknie powiększa, ale nade wszystko dziękuję mojemu synowi, który od dziecka wpierał i podzielał moją pasję do teatru, współtworzył ze mną przez większość czasu ten Festiwal - byliśmy tandemem, podróżowaliśmy wszędzie, byliśmy nierozłączni. Dziękuję bliskim i przyjaciołom. […]  Dziękuje wszystkim, których spotkałam od początku swojej drogi zawodowej. Takie spotkania to wielka nauka i wartość” - powiedziała Dyrektor Ewa Pilawska.

Ewa Pilawska jest dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi oraz twórczynią i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Ewa Pilawska. Stworzyła w Teatrze Powszechnym szereg autorskich projektów - między innymi Polskie Centrum Komedii, konkurs „Komediopisanie”, „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” czy cykl „Dziecko w sytuacji”. Prowadząc Teatr, kieruje się zasadą „Teatr blisko ludzi”, która obejmuje stworzone przez nią projekty społeczne i edukacyjne. Laureatka wielu wyróżnień, między innymi „Łodzianin roku”, „Człowiek kultury” i „Nadzwyczajnej Złotej Maski”. Odznaczona Brązowym Medalem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  

Dziękujemy za ten wieczór! Do zobaczenia na kolejnych festiwalowych spektaklach, spotkaniach, dyskusjach i koncercie!

Zdjęcia: Maciej Zakrzewski


BIP