Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Energetyczne otwarcie XXV jubileuszowego Festiwalu

Otwarciem wystawy „Teatr i jego widz” oraz spektaklem „Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki zainaugurowaliśmy 8 marca XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Dziękujemy wszystkim za obecność i współtworzenie wyjątkowej atmosfery Festiwalu, który ma już 25 lat. Cieszymy się, że mimo deficytu miejsc na widowni, wszyscy mogliśmy obejrzeć spektakl – wiernym teatromanom nie przeszkadzały miejsca stojące.

W galerii zdjęć zamieszczamy list Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, w którym czytamy między innymi: „Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych powołany przez dyrektor Ewę Pilawską, obchodzi właśnie swoje ćwierćwiecze. Przez ten czas przebył długą, niezwykłą podróż, w której towarzyszyło mu wielu znakomitych artystów teatralnych, przyciągając szerokie grono odbiorców i wiernych miłośników. […] Gratulując jubileuszowej edycji, pragnę życzyć Organizatorom satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć oraz dalszych, owocnych poszukiwań, a Publiczności – wielu zachwytów i niezapomnianych przeżyć artystycznych”.

Wystawę otworzyli kuratorzy Magdalena Kulesza i Krzysztof Kelm (przy kształcie plastycznym wystawy i multimediach współpracował z nimi Jan Pieniążek). „Teatr i jego widz” prezentuje zjawiska we współczesnym polskim i zagranicznym teatrze, które stanowiły eksperyment i próbę dokonania zmiany w relacjach teatru z jego publicznością – zarówno przez ewolucję tradycyjnego podziału przestrzeni, jak i przez wyznaczenie widzom innej niż dotychczas roli w świecie widowisk. Na wystawie przywołane zostały m.in. prace polskich grup teatralnych: Teatru Ósmego Dnia, Teatru Biuro Podróży; Teatru Węgajty; Sceny plastycznej KUL Leszka Mądzika; Akademii Ruchu; Teatru 21 Justyny Sobczyk i głównych przedstawicieli światowej alternatywy: The Bread and Puppet Theatre, The Living Theatre, The Wooster Group, a także głośne spektakle takich twórców jak: Luca Ronconie, Ariane Mnouchkine czy Peter Brook.

„Rok z życia…” to pierwszy spektakl XXV edycji Festiwalu, którego tematem jest „Publiczność”. Strzępka i Demirski jak zwykle komentują rzeczywistość, portretując polską, współczesną codzienność. W spektaklu spotykają się między innymi aspirujący przedstawiciele klasy średniej, rozczarowani robotnicy oraz profesorowie, którzy awansowali w społecznej hierarchii. Na obraz polskiego społeczeństwa składają się: Ci, którzy chowają masło do lodówki i ci, którzy trzymają je na blacie; ci, którzy jeżdżą na wakacje all inclusive i ci, którzy bezbłędnie posługują się angielszczyzną, bo nie chcą być posądzeni o bycie turystą; młodzi i starzy, konserwatyści i liberałowie, samozwańczy somelierzy, urzędnicy kultury, nauczyciele, millenialsi, wierzący i ateusze. Wszystkich łączy szeroko rozumiana „polskość”, która albo rodzi kompleksy i poczucie wstydu, albo staje się powodem do dumy i dodaje pewności siebie. „Rok z życia…” pokazuje, do czego prowadzi niezrozumienie i brak wzajemnej otwartości, nie rozstrzyga jednak o winie. Stawia pytania, co jest przyczyną tego stanu. Okazuje się, że wszyscy mają swoje zasługi w kreowaniu konfliktu. A my, publiczność, przeglądamy się w spektaklu jak w krzywym zwierciadle – każdy z nas stanowi fragment tego odbicia; każdy z nas składa się na całość.

Spotkanie z twórcami po spektaklu prowadził Łukasz Maciejewski. W rozmowie aktorzy Starego Teatru podkreślił między innymi, że konstrukcja spektaklu – oparta na wykorzystaniu stereotypów i pozornie prostych chwytów – jest celowym zabiegiem, ponieważ dzięki temu rzeczywistość spektaklu najtrafniej oddaje naszą codzienność.

Dziękujemy za pomoc przy realizacji inauguracji Zespołowi Szkół Gastronomicznych w Łodzi!

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
„Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej”
Autor: Paweł Demirski
Reżyseria: Monika Strzępka
Scenografia/kostiumy: Arek Ślesiński
Muzyka: Tomasz Sierajewski
Światło/projekcje wideo: Robert Mleczko
Obsada: Anna Dymna, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Dorota Segda, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Zbigniew W. Kaleta, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Krzysztof Zawadzki, Mieczysław Mejza


BIP