Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Energia Kultury" i "Plastry Kultury - nominacje dla "Wracaj" i "Ferragosto"! Głosujemy!

Dwie nasze prapremiery - przygotowane specjalnie na XXV jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - są nominowane do nagród za najważniejsze wydarzenia artystyczne 2019 roku. Zachęcamy do głosowania!

1. W Plebiscycie Energia Kultury wśród 11 najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2019 roku znalazła się sztuka Przemysława Pilarskiego "Wracaj" w reżyserii Anny Augustynowicz - nasza koprodukcja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

  • Głosować można bezpłatnie na stronie http://tvtoya.pl/energia_kultury lub wysyłając SMS-a o treści 11 pod numer 786 086 896. Głosowanie trwa do końca lutego.

2. W Plebiscycie Plastry Kultury w kategorii "Spektakl teatralny 2019 roku" nominowane jest "Ferragosto" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. 

  • Głosować można, wysyłając e-maila o treści Plaster.12 na adres konkurs@plasterlodzki.pl. Głosowanie trwa do 23 lutego.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany spektakl „Wracaj” został zrealizowany specjalnie na XXV jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Prapremiera sztuki Przemysława Pilarskiego (nagrodzonej w 2018 roku prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną) odbyła się w Łodzi w marcu na Małej Scenie Powszechnego. „Staram się zapraszać ważnych reżyserów i stawiać przed zespołem wyzwania. Od wielu lat podczas Festiwalu pokazujemy nasze premiery, dwukrotnie powstały one we współpracy z innymi teatrami. Zdecydowałam się na koprodukcję z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, a powód był jeden – Anna Augustynowicz. Oczywiście nie ma reżysera bez tekstu. Kiedy byłyśmy już zdecydowane na współpracę, zaczęłyśmy poszukiwać sztuki. Po przeczytaniu kilku zdecydowałyśmy się na «Wracaj» Przemysława Pilarskiego – tekst arcyciekawy, świetnie skonstruowany i metaforyczny. Teraz – po prapremierze i z perspektywy czasu – sztuka Pilarskiego jest według mnie jeszcze ciekawsza, jeszcze bardziej wielopoziomowa” – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Spektakl "Ferragosto" przedstawia losy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, eseisty, dziennikarza i emigranta politycznego. Tytuł sztuki Radosława Paczochy nawiązuje do obchodzonego 15 sierpnia włoskiego święta. To dla Włochów dzień wolny od pracy. Włoskie miasta wówczas pustoszeją, wszyscy wyjeżdżają, uciekając przed upałami. To czas, który sam Herling-Grudziński opisywał jako psychologicznie nieznośny. 

Spektakl pokazuje wojenne i powojenne losy pisarza. Przeszłość i historia materializują się jako senne koszmary, imaginacje, powracające duchy. „Bohaterowie spektaklu pochodzą z książek Herlinga lub są jego bliskimi i rodziną. Zamknęliśmy pisarza w jego gabinecie. Na tym niewielkim obszarze pokazujemy widzom relacje z innymi ludźmi. W spektaklu przenikają się historia i życie prywatne” – mówi reżyser Adam Orzechowski. „To nie laurka, to spektakl o myślącym i cierpiącym mężczyźnie, intelektualiście nie godzącym się na układy, trudnym, ale niezaprzeczalnie zdolnym i prawdziwym” – zaznacza Orzechowski.

Przypominamy również specjalny odcinek "Wysokiego" C, autorskiego programu Małgorzaty Ziętkiewicz, który poświęcony był Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i naszemu spektaklowi "Ferragosto".
Cały program można obejrzeć, klikając w link: "Kameleon czy skała" w Polsacie


BIP