Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Gombrowicz – geniusz? „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”. 2 marca o 16:00 drugie spotkanie z twórczością Gombrowicza

W 2024 roku, Roku Witolda Gombrowicza, Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na cykl spotkań z literaturą jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. 2 marca o 16:00 podczas drugiego spotkania fragmenty „Biesiady u hrabiny Kotłubaj”, młodzieńczego tekstu Gombrowicza, w którym dopiero kształtuje się "forma", przeczytają Jan Wojciech Poradowski i Ewa Sonnenburg. Teatr w ramach spotkań zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.

- Frekwencja podczas pierwszego spotkania przerosła nasze oczekiwania, dlatego na drugie spotkanie z salonu literackiego w kawiarni teatralnej przenosimy się do większej przestrzeni – nadal w klimacie kawiarni. Niezwykle cieszy, że mamy „potrzebę Gombrowicza”, że chcemy do niego wracać – mówi dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

„Biesiadę u hrabiny Kotłubaj”, której fragmenty usłyszymy w sobotę, Gombrowicz napisał z fascynacji komedią oświeceniową i satyrą. Jest obyczajowym pastiszem relacji rodem z "Moralności pani Dulskiej”. Autor przyznał, że dzięki temu tekstowi udało mu się oswoić swoje wrażenia na temat własnej matki; że pisanie było dla niego walką z nienawiścią i gdyby nie ono, to złość i niezgoda pulsowałyby w nim, nie znajdując ujścia.

- Istnieje przekonanie, że po publikacji opowiadania wielu ludzi uznawało, że wypada je docenić, aby nie być posądzonym, że to o nich – mówi dramaturg Michał Pabian, odpowiedzialny za koncepcje spotkań i wybór tekstów.

- Opowiadanie sprawia wrażenie, jak gdyby było podstawą słynnego filmu Ferreriego z 1978 - „Wielkie żarcie". Ostatnio skojarzenia z tym tekstem wywołuje głośny i nagradzany film "W trójkącie" - przypomina Pabian. - „Biesiada...” mogłaby przepaść (podobnie jak inne wczesne, kpiące utwory Gombrowicza, o których sam wspomina), ale w odbiorze okazywało się, że nikogo nie rani. A autorowi nie chodziło o zadawanie ciosów, o bezwględność. Była ironiczną krytyką, która na szczęście nie ma nic wspólnego z hejtem - podkreśla Pabian.


Trzecie spotkanie z cyklu odbędzie się 20 kwietnia.


Bilety: 1 zł
Link do wydarzenia na FB
Miejsca można rezerwować w kasie biletowej (bilety@powszechny.pl, 42 633 50 36)


BIP