Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Gombrowicz – geniusz? „Opętani”, czyli powieść gotycka pod pseudonimem. 20 kwietnia zapraszamy na 3. spotkanie z twórczością Gombrowicza w Teatrze Powszechnym w Łodzi

W 2024 roku, Roku Witolda Gombrowicza, Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na cykl spotkań z literaturą jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. W sobotę 20 kwietnia o 16:00 podczas trzeciego spotkania fragmenty „Opętanych” (powieści Gombrowicza, do której autorstwa przyznał się dopiero w latach 60.) przeczytają Jan Wojciech Poradowski i Ewa Sonnenburg. Teatr w ramach spotkań zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.

Powieść „Opętani” jest naraz kryminałem, romansem i powieścią gotycką. Drukowana była pod pseudonimem Z. Niewieski w 1939 roku w odcinkach na łamach dzienników, ostatni odcinek powieści ukazał się 3 września 1939. Przez wiele lat nikt nie wiedział, że napisał ją Gombrowicz, który przyznał się do autorstwa dopiero w latach 60. Dla miłośników Gombrowicza spotkanie stanowi możliwość prześledzenia wątków mniej znanych w jego twórczości.

„Gombrowicz uważał, że polski czytelnik nie ma swojej powieści grozy - łączącej fantastykę i napięcie, strachy i upiory z romantycznymi emocjami i stanami bohaterów - stąd jego pomysł, by stworzyć im prawdziwie brytyjski zamek, w którym będą mieszkać, bez przeszłości wojen i panujących w tym budynku wcześniej królów. Pisał ten utwór, chcąc jak najbardziej absurdalnie i komediowo prowadzić prawdopodobną akcję, dlatego umieścił kochanków w fikcyjnym zamku w Mysłoczy. Głównym tematem, z którego wynikają fabularne zakręty, jest miłosna fascynacja Mai, pewnej damy, trenerem tenisa, dwudziestoletnim Marianem” - mówi dramaturg Michał Pabian, odpowiedzialny za koncepcje spotkań i wybór tekstów.


Czwarte spotkanie z cyklu odbędzie się 18 maja o 16:00.


Bilety: 1 zł
Link do wydarzenia na FB
Miejsca można rezerwować w kasie biletowej (bilety@powszechny.pl, 42 633 50 36)


BIP