Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Najmrodzki" na XXVI Festiwalu

Długie owacje na stojąco i świetnie przyjęty „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. W niedzielę 23 lutego 2020 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi zagraliśmy kolejny festiwalowy spektakl – tym razem z Teatru Miejskiego w Gliwicach. Dziękujemy za to kolejne festiwalowe spotkanie!

Głównym bohaterem sztuki Michała Siegoczyńskiego jest legendarny Zdzisław Najmrodzki - w PRL-u nazywany "królem złodziei" i "mistrzem ucieczek". Jak mówili twórcy spektaklu podczas spotkania, w Gliwicach Najmrodzki jest postacią legendarną. To lokalna ikona, której popularność jest wciąż żywa. Niezależnie od popełnionych przestępstw - jest on postrzegany raczej w kategoriach gliwickiego „Robin Hooda” aniżeli kryminalisty. W interpretacji Siegoczyńskiego postać Najmrodzkiego jest przyczynkiem do stworzenia barwnego popkulturowego kolażu nasyconego cytatami z tekstów kultury. 

Najmrodzki był szefem gangu złodziei samochodów (który ukradł ponad 100 polonezów) i specjalizował się w okradaniu luksusowych Peweksów. 29 razy wymykał się pościgom, uciekał z konwojów i zakładów karnych. W 1989 spektakularnie uciekł z gliwickiego aresztu, a w celi pozostawił do naczelnika aresztu list, w którym podziękował mu za gościnę.
Został w końcu skazany na 20 lat pozbawienia wolności za kradzieże i na 7 lat za ucieczki. Jako osobę zresocjalizowaną ułaskawił go Lech Wałęsa. Zginął w wypadku samochodowym. Choć zarzekał się, że nie wróci już na drogę przestępczą, samochód, którym jechał Najmrodzki, był kradziony, tablice rejestracyjne były fałszywe, a on sam miał przy sobie dowód osobisty na inne nazwisko...

Na spotkaniu z twórcami obecny był jeden z wykładowców, którzy współpracowali z więźniami, tworząc teatr. Znał Najmrodzkiego i opowiadał o jego inteligencji i talencie, a jednocześnie o zmianie charakterologicznej, która nastąpiła w nim jako człowieku podczas pobytu w więzieniu. Wyciszył się i uspokoił, przestał być „bohaterem filmów akcji” – podkreślał. 

"Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach"
Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Konsultacja dramaturgiczna: Martyna Wawrzyniak
Dokumentacja historyczna: Tomasz Ogonowski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska
Muzyka: Kamil Pater
Projekcje i światła: Michał Głaszczka
Kamery: Tomasz Wypych, Bartosz Dziuba
Ruch sceniczny: Alisa Makarenko
Inspicjent: Marek Migdał
Produkcja: Patrycja Wróbel
Obsada: Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Przemysław Chojęta, Mariusz Galilejczyk, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Mariusz Ostrowski, Krzysztof Prałat, Michał Wolny

Fot. Maciej Zakrzewski


BIP