Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Dziady

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

 

 

Adam Mickiewicz
"Dziady"
Reżyseria: Maja Kleczewska
Dramaturgia: Łukasz Chotkowski
Scenariusz sceniczny: Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska
Scenografia, reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
Kostiumy: Konrad Parol
Muzyka: Cezary Duchnowski
Przygotowanie wokalne: Halina Jarczyk
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Asystent reżyserki: Tadeusz Pyrczak
Obsada: Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Hanna Bieluszko, Rafał Dziwisz, Dorota Godzic, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Maciej Jackowski, Tomasz Międzik, Jan Peszek, Agnieszka Przepiórska, Natalia Strzelecka, Sławomir Rokita, Marcin Sianko, Feliks Szajnert, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tadeusz Zięba, Tomasz Augustynowicz, Kaya Kołodziejczyk

"Dziady" są przedstawieniem o Polsce. Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach. Społeczność krwawego obrzędu i konformistyczny salon to dwie twarze Polski, które Wyspiański spotkał wraz z upiorami na jednym weselu.

Dziś dwie Polski to nasza codzienność – dwa walczące przeciw sobie narody. Poeci stają pomiędzy walczącymi w bratobójczej walce stronami. Są samotni. Żadna ze stron nie potrzebuje Poetów. Jak w upiornym śnie, śnimy wciąż tę samą historię, przez co przegrywamy jako Ludzie.

Polska konserwatywna chce zawłaszczyć Poetów. Zamknąć im usta. Chce związać im ciała, zabić ich Miłość. Chce zawłaszczyć narodową historię, napisać ją na nowo. Chce napisać historię sielską, bohaterską i niewinną. Można się udusić od tej niewinności. Polska salonu, konformistyczna, bez idei na przyszłość, chce jedynie dostatku i spokoju. Ten powtarzalny dramat zdaje się nie mieć końca. Dziś widać go wyraźnie. Jesteśmy nim oślepieni. Nie widząc rozwiązania. Głos Poety zabrzmi w tym świecie dobitnie i tragicznie. Z Bogiem lub choćby mimo Boga.

Premiera odbyła się w 120-lecie prapremiery "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego. 

 

Dla Widzów od 15 lat

 

 

Informacje organizacyjne:

  • Spektakl prezentowany jest w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.
  • Bilet zakupiony na spektakl uprawnia do bezpłatnego przejazdu do Krakowa oraz powrót do Łodzi autokarem. Koordynatorem przejazdu jest Teatr Powszechny w Łodzi.
  • Autokary będą odjeżdżać z Łodzi w sobotę 19 marca 2022 około godziny 9:30 z placu Wolności w Łodzi (spod Muzeum Archeologicznego). Przyjazd do Krakowa planowany na godzinę 14:00-15:00.
  • Wyjazd z Krakowa do Łodzi zaplanowany jest na niedzielę 20 marca 2022 po śniadaniu - około godziny 10:00.
  • Cena biletu obejmuje także nocleg w hotelu w Krakowie (ze śniadaniem).
  • Dla wszystkich Widzów dostępne będą pokoje dwuosobowe z dwoma pojedynczymi łóżkami lub łóżkami podwójnymi. W przypadku zakupu jednego biletu Widzowie zostaną zakwaterowani w pokojach dwuosobowych z Widzami, którzy także zakupili pojedynczy bilet. Koordynatorem jest Teatr Powszechny w Łodzi.
  • Niezwłocznie po zakupie biletu prosimy o przesłanie wypełnionego formularza (pobierz formularz) na adres 28festiwal@powszechny.pl. W formularzu prosimy podać informację o chęci skorzystania z przejazdu autokarem. Należy także zadeklarować chęć skorzystania z noclegu w celu możliwości przygotowania list hotelowych dla Widzów.
  • Przesłanie formularza jest warunkiem skorzystania z możliwości noclegu w Krakowie oraz przejazdu autokarem.

Bilety

I kategoria - 220 zł
II kategoria - 180 zł
Pufy i pozostałe miejsca – 120 zł

 

Cena biletu obejmuje przejazd do Krakowa oraz powrót do Łodzi autokarem. Organizatorem przejazdu jest Teatr Powszechny w Łodzi.
Cena biletu obejmuje także nocleg w hotelu w Krakowie (pokój dwuosobowy).

 

Niezwłocznie po zakupie biletu prosimy o przesłanie wypełnionego formularza na adres 28festiwal@powszechny.pl. Jego przesłanie jest warunkiem skorzystania z możliwości noclegu w Krakowie oraz przejazdu autokarem. 

Czas trwania

2 godziny 45 minut

Kiedy gramy


BIP