Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

#Otagowani – 12 maja prapremiera online w cyklu „Dziecko w sytuacji”

12 maja o 11:00 po raz pierwszy w Polsce obejrzeć będzie można „#Otagowanych” - spektakl o narastającym problemie przemocy (nie tylko wśród młodych ludzi). Prapremiera sztuki Dave’a Deveau „#Otagowani” odbędzie się online. Spektakl (w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji”) wyreżyserowała społecznie dyrektor Ewa Pilawska. Jego integralną częścią będą autorskie warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa. Bilety na spektakl online kosztują symboliczne 20 groszy. 

Sztuka Dave’a Deveau pokazuje współczesną rzeczywistość. „Grupa 17-latków z tak zwanych dobrych domów spotyka się na imprezie. Gdy jedna z dziewczyn traci przytomność, jej przyjaciele postanawiają zabawić się jej kosztem. Na czole umieszczają jej wulgaryzm, następnie robią serię zdjęć w seksualnych pozycjach. Później wszystko wrzucają do sieci i do mediów społecznościowych. Zdjęcia obiegają cały świat. Nagle anonimowa postać bez swojej zgody i wiedzy przeżywa niewyobrażalne upokorzenie i doświadcza ogromnego hejtu. Zostaje napiętnowana” - mówi Ewa Pilawska.

„Ta historia jest tylko pretekstem do powiedzenia o czymś więcej, o dużo szerszym problemie nakręcania mechanizmu przemocy. O bezwzględności, brutalności, zaniku ludzkich odruchów, braku empatii. O wszystkim tym, co przychodzi nam coraz łatwiej w anonimowej rzeczywistości Internetu, kiedy kilkoma kliknięciami możemy upokorzyć, wręcz zniszczyć człowieka. Wystarczy plotka, poszlaka, niedomówienie czy rzucenie cienia” - podkreśla Ewa Pilawska. „Oczywiście każdy czas ma swoją specyfikę i swoje ciemne strony. Współcześnie z pewnością jednym z naszych największych problemów jest pogoń za sensacją za wszelką cenę - stąd chwytliwe nagłówki, sztuczne kreowanie afer, dążenie do skompromitowania innych. Poza tym wizerunek w sieci stał się kluczowy - nie tylko młodzi ludzie walczą o lajki i jak najwięcej followersów. Naszym wyznacznikiem przestało być to, kim jesteśmy. Najważniejsze stało się, jak funkcjonujemy w Internecie i jakimi tagami można nas opisać” - mówi. „Spektakl daje jednak nadzieję, że w tej pracy nienawiści nie jesteśmy bezkarni – że wreszcie w technologii i w regulacjach prawnych nadchodzi czas, że hejterzy będą rozliczeni z tego, co robią i zostaną ukarani” – zaznacza.

„#Otagowani” to dziesiąta premiera w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” – autorskiego projektu Ewy Pilawskiej, w ramach którego społecznie reżyseruje wszystkie spektakle. Na cykl składają się spektakle oraz warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, który współprowadzi je ze specjalistami z różnych dziedzin (w zależności od tematyki przedstawienia) – psychologiem, filozofem, edukatorem seksualnym, alpinistą. 

W czasie pandemii projekt „Dziecko w sytuacji” realizowany jest z ogromnym powodzeniem w Internecie. Teatr Powszechny gra dla młodzieży niemal codziennie, czasami dwa razy dziennie. Widzowie oglądają spektakl online, a następnie uczestniczą w internetowych warsztatach prowadzonych za pośrednictwem Teamsa/Zooma. W projekcie „Dziecko w sytuacji online” bierze udział młodzież z całej Polski – regularnie w przedstawieniach uczestniczą widzowie z Warszawy, Opola, województwa śląskiego, zachodniopomorskiego i innych. 

Autor: Dave Deveau
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Scenografia, kostiumy: Wojciech Stefaniak
Choreografia: Jarosław Staniek
Muzyka (kompozycja i nagranie): Bartosz Adamiak
Reżyseria świateł: Łukasz Broniewski
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Michał Lacheta
Ze specjalnym udziałem Pauliny Nadel oraz Diany Krupy, Karoliny Krawczyńskiej, Sebastiana Jasnocha i Jakuba Kryształa


Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19:


BIP