Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Prapremiera "Wracaj" na XXV Festiwalu

W piątek 29 marca na Małej Scenie zaprezentowaliśmy naszą drugą prapremierę w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Sztuka Przemysława Pilarskiego „Wracaj” (za którą autor otrzymał w 2018 roku prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną) w reżyserii Anny Augustynowicz jest koprodukcją Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie.

„Wracaj” opowiada historię człowieka o pseudonimie Bobby Kleks, który wraca po latach do powojennego Radomia i próbuje odnaleźć się we własnym domu - zasiedlonym już niestety przez innych mieszkańców. Jednak fabuła, czas i miejsce są tutaj tylko pretekstem dla przedstawienia uniwersalnych prawd i obserwacji o człowieku.

„Nie tylko przez pryzmat historyczny czytałbym „Wracaj”, wszak jego drugim patronem jest David Lynch i cytat z „Twin Peaks”: Jesteśmy jak wędrowcy, którzy opuścili kiedyś swój dom. Ale – gdzie on jest? Czy w ogóle jest? A może nigdy nie istniał? Oraz - ponieważ pytań nigdy nie może być za wiele - Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Czego nam brakuje?” - mówi Przemysław Pilarski. "Tekst „Wracaj” nie dźwiga żadnej dosłowności - to utwór z tajemnicami do rozstrzygnięcia w duszy każdego widza. Jest ciekawy w kontekście budowania języka teatralnego, a jego sensy tworzą się nie w warstwie psychologii czy historii, lecz gdzieś ponad aktorami” – podkreśla Anna Augustynowicz.

Po spektaklu z twórcami rozmawiał Łukasz Drewniak, który skoncentrował się na historycznym aspekcie sztuki w kontekście Holocaustu. Stwierdził, że „Wracaj” to chyba jedyny spektakl o zagładzie, w którym nie pada słowo zagłada. Twórcy mówili o procesie powstawania „Wracaj” i osobistych wspomnieniach, które miały wpływ na kształt spektaklu. Dyskusja – również z udziałem widzów – dotyczyła tematu pamięci, braku „zadomowienia” (w miejscach, w którym przyszło nam żyć) i nieprzepracowanych traum. Sztuka zyskuje bowiem szczególne znaczenie w polskim kontekście – miejsc i historii. Przemysław Pilarski zaznaczył również, że bardzo ciekawym doświadczeniem było dla niego uczestniczenie w procesie prób i odkrywanie nowych znaczeń zapisanych w sztuce, z których nie zdawał sobie do końca sprawy.

„Wracaj”
Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Autor: Przemysław Pilarski
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Wideo: Wojciech Kapela
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Kostiumy: Wanda Kowalska
Obsada: Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, Monika Kępka, Małgorzata Goździk, Adam Kuzycz-Berezowski, Jakub Kryształ
W spektaklu wykorzystany jest utwór Johanna Wolfganga Goethego "Król Olch" oraz utwór Franza Schuberta "Król olch" w aranżacji Jacka Wierzchowskiego

Zdjęcia: Kasia Chmura


BIP