Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Rok 2023 w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Zawsze myślimy o tym, co przed nami. Myślimy o kolejnych premierach, Festiwalu, spotkaniach, szukamy twórczych wyzwań, inspiracji, jesteśmy gotowi do działania… Ale zanim ruszymy z noworoczną energią, dajmy sobie chwilę, aby spojrzeć na miniony rok i ucieszyć się z tego, co się nam udało. A mamy się z czego cieszyć! Na rok 2023 złożyła się cała konstelacja dobrych zdarzeń, przypomnimy choć część z nich…

To był rok festiwalowych podróży i nagród. Zaczął się od Nagrody dla Najlepszego Spektaklu 16. Katowickiego Karnawału Komedii, gdzie nasze „Chciałem być” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego porwało widzów. Trochę później publiczność 63. Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu uznała Mariusza Ostrowskiego (w roli Krzysztofa Krawczyka) za Najlepszego Aktora. Tournée „Chciałem być” trwało dalej, na początku sezonu spotkaliśmy z poznańską widownią Festiwalu „Czas na Teatr”. Teraz przygotowujemy się do lutowej prezentacji „Kto chce być Żydem” Marka Modzelewskiego w reżyserii Jacka Braciaka na katowickim Karnawale Komedii... 

Rok 2023 był wyjątkowy dla Łodzi i dla nas. Świętowaliśmy 600. urodziny naszego miasta. Zagraliśmy dla kilku tysięcy łodzian spektakle, na które bilety kosztowały symboliczną złotówkę lub symboliczne 600 groszy. Graliśmy także przez cały lipiec w specjalnych, wakacyjno-urodzinowych cenach. Kolejki do kasy biletowej długie na kilkaset metrów przeszły już do historii… Podobnie jak wspólna radość z bycia razem. Dziękujemy także za Medale 600-lecia przyznane nam przez Prezydent Hannę Zdanowską, które mieliśmy przyjemność odbierać w minionym roku w Pałacu Poznańskiego.

2023 rok upłynął pod znakiem rewitalizacji ulicy Legionów. Nie zawsze było łatwo do nas dotrzeć, niedostępny był dojazd i parking - ale tak to już jest, że aby w przyszłości było lepiej, trzeba przeczekać czas remontów. Ulica Legionów już niedługo będzie jedną z najpiękniejszych ulic w Łodzi! Remont pokazał nam jedno – że mamy niesamowitych widzów. Mimo wszelkich trudności w roku 2023 pobiliśmy rekordy frekwencji. Nie tylko nie zrezygnowaliście z odwiedzin w naszym Teatrze, ale wręcz daliście nam ogromną siłę. Bardzo Wam za to dziękujemy, jesteście naszymi bohaterami 2023 roku!

W 2023 zagraliśmy około 400 przedstawień, odbyło się ponad 100 warsztatów i lekcji teatralnych. Odwiedziło nas łącznie niemal 140 000 osób. Przychody z biletów i środki pozyskane od sponsorów i z dotacji to ponad 5 300 000 zł brutto (dotacja podmiotowa Teatru na 2023 rok to 6 687 463 zł).

To był rok pod znakiem prapremier. W minionym roku zaprezentowaliśmy prapremierę „Na całe życie” Paolo Costelli w reżyserii Wojciecha Malajkata, polską prapremierę „Replay” Flavii Coste w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich, polską prapremierę „Areny” Dave’a Deveau w społecznej reżyserii Ewy Pilawskiej, prapremierę „Pozorów” Marca Camolettiego w reżyserii Jakuba Przebindowskiego polską prapremierę „Korepetycji z miłości” w reżyserii Sławomira Narlocha oraz 72. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Ogłosiliśmy wyniki siódmego „Komediopisania” – laureatem ostatniej edycji konkursu na polską sztukę komediową został Paweł Mossakowski. Już niedługo planujemy rozpocząć prace sceniczne nad jego komedią „Zielona polana”.

W marcu i kwietniu trwał XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który tradycyjnie otworzył sezon festiwalowy w nowym roku kalendarzowym, prezentując crème de la crème polskiego teatru. Był pierwszym festiwalem, na którym zaprezentowane zostały: legendarne już „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, „My Way” Krystyny Jandy, „Ulisses” Jamesa Joyce’a w reżyserii Mai Kleczewskiej, „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka, „Czego nie widać” Michaela Frayna w reżyserii Jana Klaty oraz „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Festiwal był wielkim świętem teatru. Celebracja zaczęła się, gdy upubliczniony został program i ustawiały się do kasy biletowej długie kolejki. Kolejne prezentacje przyciągały tłumy, bilety wyprzedawały się na pniu, a teatromani byli szczęśliwi nawet wówczas, gdy zostały już tylko miejsca stojące pod ścianą czy na schodach. Emocje były tak duże, że podczas jednego z przedstawień ze ścian posypał się nawet tynk…

Dziękujemy także za wszystkie nagrody i wyróżnienia – między innymi za Plaster Kultury dla „Imagine” Krystiana Lupy (naszej koprodukcji z Teatrem Powszechnym w Warszawie) jako Spektaklu 2022 roku, Nagrodę Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej dla Barbary Lauks, Nagrodę Idol Środowiska dla Ewy Pilawskiej przyznaną przez Fundację Szansa dla Niewidomych.

Szczęśliwi i dumni z tego, co udało się w 2023 roku, rozpoczynamy 2024 rok. Dziękujemy Wam, że byliście z nami. Wszystkiego, co najlepsze w 2024 roku. Do zobaczenia w Teatrze!


BIP