Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Róża jerychońska" na XXVI Festiwalu

W piątek i sobotę (6 i 7 marca 2020) na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych obejrzeliśmy „Różę jerychońską” Diany Meheik w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego – spektakl z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z piątkowego wieczoru. Dziękujemy za to spotkanie!

„Róża jerychońska”, sztuka chorwackiej dramatopisarki Diany Meheik, pokazuje, jak krok po kroku można pozbawić człowieka tożsamości - zabierając mu godność, pozbawiając języka (za pomocą którego wyraża własną indywidualność), pozbawiając imienia, niezależności czy własnego ciała. Zawsze możemy walczyć i wyrażać sprzeciw, ale bywają sytuację, w których nasz opór jest daremny. Czasami jesteśmy po prostu ofiarą i jedyne, na co nas stać, to bezsilność.

Spektakl oparty jest na prawdziwej historii Oleny Popik - dwudziestojednoletniej prostytutki z Ukrainy, która przez lata wykorzystywana była przez handlarzy żywym towarem. Właśnie handel ludźmi - koszmar, który rozgrywa się na całym świecie każdego dnia – był tematem i inspiracją dla „Róży jerychońskiej”. Ale spektakl jest także portretem człowieka wraz z jego ułomnościami. To opowieść o upokorzeniu, braku miłości, manipulacji, ludzkiej bezwzględności, słabościach. O zagubieniu, niepewności i potrzebie demonstracji siły.

Choć wydaje nam się, że handel ludźmi jest zjawiskiem marginalnym, to skala problemu jest ogromna. Czujemy się wobec niego bezsilni, ale właśnie rolą nas wszystkich, także w teatrze, jest mówienie o problemach i sprawach trudnych – podkreślali twórcy spektaklu podczas rozmowy, którą po spektaklu prowadził Łukasz Drewniak. Mogłoby się wydawać, że spektakl opowiadający o tak bolesnych i trudnych sprawach, nie będzie budził zainteresowania. Tymczasem widzowie chcą go oglądać i chcą o tym rozmawiać – zaznaczyli twórcy „Róży jerychońskiej”.

Zapraszamy na kolejne festiwalowe spektakle. Do zobaczenia!

Diana Meheik
"Róża jerychońska"
Przekład: Gabriela Abrasowicz
Reżyseria: Waldemar Zawodziński
Dekoracje: Katarzyna Zbłowska
Kostiumy: Maria Balcerek
Projekcje: Maciej Piąsta
Asystent reżysera/inspicjent: Ewa Wielgosińska 
Obsada: Agnieszka Więdłocha, Sambor Czarnota, Ewa Audykowska-Wiśniewska, Krzysztof Wach, Ewa Karasiewicz

Zdjęcia: Maciej Zakrzewski


BIP