Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Śnieg" na XXVIII Festiwalu

4 kwietnia 2022 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zagraliśmy „Śnieg” - spektakl na podstawie powieści Orhana Pamuka wyreżyserowany przez Bartosza Szydłowskiego. Podobno poniedziałki nie są teatralne, ale na widowni znowu mieliśmy nadkomplet. Dziękujemy, że byliście z nami!
 
„Śnieg” opowiada historię Ka, poety, który po wieloletnim pobycie na Zachodzie wraca do rodzinnego Karsu w Turcji - miasta, w którym giną młode muzułmanki (rzekomo z powodu samobójstw). Miasto zostaje odcięte z powodu śnieżycy od reszty świata. Ka nie ma wyjścia. Tkwi w nim, prowadząc dziennikarskie śledztwo, jednocześnie stając się elementem lokalnych konfliktów. Zdaje się, że życie w Karsie jest zwierciadłem rzeczywistości, w którym się przeglądamy - w skali mikro odbija to, co dzieje się na świecie. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg snutych przez walczących o władzę: wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów. Ścierające się siły mają wsparcie lokalnych mediów, które poprzez fake newsy kreują nowy obraz świata.
 
Spektakl stawia pytania o naturę fanatyzmu i przemocy - nie tylko w kontekście islamskiej ortodoksji, ale fundamentalizmu w ogóle. Główny bohater ucieka od swoich korzeni, by stać się częścią świata zachodniego, który wydaje mu się skonstruowany lepiej niż ten, z którego się wywodzi. Jednocześnie ma świadomość, że nigdy nie uwolni się od swoich korzeni - zawsze będzie obcy. Spektakl bardzo mocno pokazuje problem praw kobiet, które przez całe życie muszą mierzyć się z wyzwaniami zupełnie obcymi mężczyznom. Muszą walczyć o to, co mężczyznom jest po prostu naturalnie dane.
 
Z twórcami po spektaklu rozmawiał Łukasz Drewniak. Bartosz Szydłowski podkreślał, jak bardzo aktualny (wręcz profetyczny) jest tekst Pamuka wydany 20 lat temu. W dzisiejszym kontekście jego powieść rezonuje jeszcze inaczej, mocniej. Wojna w Ukrainie i konflikty wewnątrz europejskich społeczeństw (w tym także polskiego) pokazują, że problem nieustannie toczącej się walki to zjawisko wszechobecne i zawsze destrukcyjne. W kontekście sporu o prawa kobiet twórcy zaznaczyli także, że bardzo symptomatyczne jest w „Śniegu”, że w dyskusji o prawach kobiet głos mają w zasadzie tylko mężczyźni.
 
"Śnieg"
Na podstawie powieści Orhana Pamuka
Reżyseria: Bartosz Szydłowski
Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
Choreografia: Dominika Knapik
Muzyka: Dominik Strycharski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
Reżyseria światła: Marcin Chlanda
Wideo: Maciej Szczęśniak, Przemysław Czepurko
Realizacja filmowa: Przemysław Fik
Operatorzy kamer: Jacek Martini-Kielan, Jakub Katarzyński
Inspicjent: Marcin Stalmach
Obsada: Anna Paruszyńska-Czacka, Aleksandra Przybył, Marta Zięba, Paweł Charyton, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka, Artur Święs, Andrzej Szeremeta oraz Jerzy Trela (w materiale wideo)
Produkcja: Teatr Laznia Nowa, Boska Komedia
Koprodukcja: Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre/Solidarity of Arts, Teatr Studio, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
 
Zdjęcia: Maciej Zakrzewski

BIP