Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

"Spartakus..." na XXIX Festiwalu

XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych trwa! Za nami owacyjnie przyjęty, poruszający spektakl „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, który zaprezentowaliśmy w środę 15 marca 2023 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.
 
Twórcy spektaklu podejmują problem samobójstw, które są coraz bardziej powszechne wśród nastolatków, doświadczającej różnych form przemocy. Punktem wyjścia dla reżysera Jakuba Skrzywanka (nagrodzonego w ostatnim czasie m.in. „Paszportem Polityki”) były reportaże Janusza Schwertnera poświęcone nastoletnim pacjentom i ich rodzicom, uwikłanym w system dziecięcej opieki psychiatrycznej. Zdaniem twórców spektakl nie jest „opowieścią o konkretnej grupie i gałęzi medycyny, ale próbą przyjrzenia się temu, w jaki sposób w dzisiejszej Polsce opiekujemy się sobą nawzajem”. Bardzo sugestywna jest scenografia szpitalnych sal, zbudowana z metalowych ogrodzeń dawnej chlewni z podłogą wyłożoną słomą (autorem scenografii jest artysta wizualny Daniel Rycharski). Spektakl stawia pytania o traktowanie ludzi i odbieranie im poczucia godności.
 
Po spektaklu z twórcami rozmawiał Tomasz Domagała. Jakub Skrzywanek podkreślał, że ten spektakl jest głosem przeciwko szczuciu i niszczeniu ludzi, głosem w walce o wolność i równe traktowanie - dotyczy to nie tylko osób LGBTQ+, ale wszystkich ludzi, którzy poddawani są społecznej opresji. Istotą pracy nad spektaklem była chęć zbudowania pomostu pomiędzy różnymi grupami społecznymi i środowiskami. W prace nad „Spartakusem…” zaangażowane było Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno, Lambda Szczecin – zrzeszająca osoby LGBTQ+, artyści i artystki zgromadzeni wokół Teatru Współczesnego i Akademii Sztuki w Szczecinie oraz lekarze i eksperci zajmujący się dziećmi i młodzieżą w kryzysie suicydalnym. „Wszyscy razem pragniemy jasno powiedzieć, że prawo do miłości i samostanowienia należy się każdemu, a troska o tych, którzy wołają o pomoc i akceptację, jest odpowiedzialnością nas wszystkich” - twierdzą twórcy spektaklu.
Dziękujemy za to festiwalowe spotkanie artystom i publiczności! Gratulujemy dwóm łodziankom, które na scenie złożyły sobie przysięgę małżeńską.
 
Teatr Współczesny w Szczecinie
"Spartakus. Miłość w czasach zarazy"
Reżyseria: Jakub Skrzywanek
Scenariusz: Weronika Murek i Jakub Skrzywanek
Dramaturgia: Weronika Murek
Scenografia: Daniel Rycharski
Kostiumy: Natalia Mleczak
Muzyka: Karol Nepelski
Reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Choreografia: Agnieszka Kryst
Wideo: Krzysztof Kuźnicki i Jakub Skrzywanek
Skrzypce: Piotr Wicenciak / Maria Kanarek
Na podstawie reportaży Janusza Schwertnera, materiałów dokumentalnych i wywiadów z pacjentami, rodzicami oraz medykami oddziałów psychiatrii dziecięcej w Polsce.
Obsada: Maria Dąbrowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Anna Januszewska, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobczak, Helena Urbańska, Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Wiesław Orłowski, Przemysław Walich, Inspicjentka: Anna Pawicka
 
Fot. Maciej Zakrzewski

BIP