Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Pewnego długiego dnia

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

 

Eugene O’Neill
"Pewnego długiego dnia"
Scenariusz, reżyseria: Luk Perceval
Dramaturgia: Roman Pawłowski
Scenografia: Philip Buβmann
Kostiumy: Katharina Beth
Reżyseria światła: Mark Van Denesse
Muzyka: Wojciech Blecharz
Przekład scenariusza: Karolina Bikont

Obsada: 
Roman GancarczykJames Tyrone
Paulina KondrakCathleen
Mikołaj KubackiEdmund Tyrone
Łukasz StawarczykJamie Tyrone
Małgorzata ZawadzkaMary Tyrone

Pewnego długiego, letniego dnia rodzina Tyronów musi skonfrontować się z trudną prawdą, skrywaną od lat. W miarę jak dzień przechodzi w noc, między ojcem, matką i dwoma dorosłymi synami narasta rodzinne piekło wzajemnych pretensji i oskarżeń. Jak w greckiej tragedii, w ciągu kilkunastu godzin bohaterowie zmierzą się z własną przeszłością, kłamstwami na swój temat i poczuciem winy. Czy prawda o sobie ich wyzwoli?

 

„Long Day’s Journey into Night”, autobiograficzna sztuka klasyka amerykańskiego dramatu Eugene’a O’Neilla z 1941 roku, to studium upadku rodziny, którą niszczą uzależnienie i kłamstwa. Studium tak realistyczne, że autor zakazał jego publikacji za życia w trosce o pamięć o bliskich, na których wzorowane są postacie. Sztukę wystawiono dopiero w 1956 roku, trzy lata po jego śmierci. Z miejsca stała się wydarzeniem, a O’Neill otrzymał za nią pośmiertnie Nagrodę Pulitzera.

 

„Pewnego długiego dnia” w reżyserii wybitnego belgijskiego reżysera Luka Percevala jest autorską adaptacją dramatu O’Neilla, interpretowanego przez pryzmat współczesnej problematyki uzależnień. Społeczeństwa Zachodu uzależniają się już nie tylko od alkoholu i narkotyków, jak w czasach O’Neilla, ale także od mediów społecznościowych, gier komputerowych, pornografii, pracy czy zakupów. Zmieniają się używki, ale mechanizm uzależnienia pozostaje ten sam. Jaką pustkę próbują w sobie wypełnić uzależnieni? Co sprawia, że uciekają od rzeczywistości w świat iluzji? Dlaczego unikają bólu, który niesie życie, i jak mogą się z tym bólem skonfrontować?

 

"Nie znam przedstawienia, w którym do tego stopnia wygasiłby machinę inscenizacji, bez reszty skupiony na fenomenalnych artystach Starego" - pisał Jacek Wakar. Z kolei zdaniem Karoliny Felberg ("Kultura Liberalna") "Flamand uruchomił w Zawadzkiej, Garncarczyku, Stawarczyku oraz Kubackim aktorstwo na niebywałym wręcz poziomie". 

 

 

Spektakl prezentowany z napisami w języku angielskim.

 

 


Sztuka „Long Day’s Journey into Night” wystawiana jest na mocy specjalnych uzgodnień Narodowego Starego Teatru z United Talent Agency. Niniejsza wersja sztuki została zmieniona względem oryginału autorstwa Eugene’a O’Neilla. W programie spektaklu został wykorzystany fragment książki Stephena A. Blacka "Eugene O’Neill. Beyond Mourning and Tragedy" (Yale University Press, New Haven and London 2002).
Copyright © 2000 Stephen A. Black

Bilety

Normalny: 150 zł, ulgowy: 90 zł

Czas trwania

2 godziny 40 minut (1 przerwa)

Kiedy gramy


BIP