Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Janek, król przeprowadzek

Autor: David S. Craig
"Janek, król przeprowadzek" ("Danny, King of the Basement")
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Obsada: Paulina Nadel, Magda Zając, Jakub Kryształ, Michał Lacheta
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
ze specjalnym udziałem: Małgorzaty Goździk, Marty Jarczewskiej, Janusza Germana, Andrzeja Jakubasa, Jakuba Kotyńskiego, Artura Majewskiego, Arkadiusza Wójcika, Artura Zawadzkiego

9. premiera w cyklu "Dziecko w sytuacji"

 

„Janek, król przeprowadzek” to metafora walki z przeciwnościami losu - lękiem, brakiem bezpieczeństwa. Sztuka jest uniwersalna, dotyczy rozpadu relacji. Obnaża między innymi samotność dziecka, na które rodzic przerzuca zbyt dużą odpowiedzialność, nadużywając zaufania i bezwarunkowej miłości. W sztuce Craiga mamy do czynienia z różnymi formami osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić, na przykład kupując kolejne rzeczy - oferując substytuty miłości. Niezależnie od tego zawsze rodzą się pytania: jak samotnie mierzyć się ze światem, który nas przytłacza? Jak podjąć wyzwanie? Jak znaleźć w sobie siłę?

 

Sztuka otrzymała wiele nagród – między innymi ,,Toronto’s Tony Award”. Wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech. W najpopularniejszym kanadyjskim dzienniku "Toronto Star" krytyk teatralny Richard Ouzounian ocenił, że sztuka Craiga napisana jest z wielką wnikliwością i empatią. ,,Kawał dobrego teatru, który trafia do nas wszystkich” - pisał z kolei John Coulbourn w „Toronto Sun”.

 

Realizacja w Teatrze Powszechnym w Łodzi to prapremiera sztuki Davida S. Craiga w Polsce.

 

  • Spektakl dla widzów od 10 lat. Integralną częścią spektaklu są warsztaty, które odbywają się po każdym przedstawieniu.

Warsztaty po prezentacjach online prowadzone są tylko dla zorganizowanych grup po wcześniejszym ustaleniu z kasą biletową Teatru.

 

 

Sponsorem spektaklu i partnerem strategicznym projektu "Dziecko w sytuacji" jest AMCOR.

 

Spektakl w wersji online zrealizowano przy wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19:

 

Licencja na korzystanie z utworu została udzielona przez Marquis Literary www.MQlit.ca, a na utwory muzyczne przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Bilety

Normalny: 40 zł, ulgowy: 35 zł
Spektakle poranne: Normalny: 35 zł, ulgowy: 30 zł
Spektakle online: 8 zł

Kiedy gramy


BIP