Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Sen srebrny Salomei

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

 

Juliusz Słowacki
,,Sen srebrny Salomei"
Reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski
Muzyka: Paweł Czepułkowski
Konsultacje dramaturgiczne: Robert Urbański
Obsada: Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk, Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Zuza Motorniuk, Paweł Wolak, Tomasz Lulek, Jakub Stefaniak, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Mariusz Sikorski, Łukasz Kucharzewski

„Sen srebrny Salomei” jest jednym z klasycznych utworów polskiego romantyzmu, a jednocześnie w literackim dorobku Słowackiego dziełem wyjątkowym, do dziś wzbudzającym wśród badaczy niemałe kontrowersje. „Nie ma w polskiej literaturze romantycznej utworu ocenianego tak różnie i tak gwałtownie, jak „Sen srebrny Salomei”. Nie tylko dlatego, by jednym się podobał, a innym nie; także w ocenach poszczególnych badaczy dramat ten wywoływał z reguły sądy wzajem sobie przeczące, fascynował i gorszył naraz, zachwycał i wzbudzał najwyższy niesmak” - pisała Anna Kowalczykowa we wstępie do wydania Biblioteki Narodowej Ossolineum. 

 

„Sen srebrny Salomei” powstał w listopadzie 1843 roku, a wydany został w Paryżu rok później. Prapremiera odbyła się w Krakowie dopiero w 1900 roku. W tym dramacie Słowacki podejmuje historiozoficzne rozważania związane z konfederacją barską i założeniami towiańszczyzny. Słowacki próbuje przepracować historię, tworząc własną narrację na temat konfederacji oraz buntu chłopskiego na Ukrainie w 1768 roku. Wydarzenia barskie są w utworze symbolem bohaterstwa i patriotyzmu. 

 

W wydaniu Ossolineum czytamy: "To wybitne i nieocenione dzieło, którego fabuła oparta jest na wydarzeniach rzezi ukraińskiej 1768 r., ukazuje konflikt narodowo-społeczny między polską szlachtą a ukraińskimi chłopami. Słowacki przedstawia świat dziwny, tajemniczy i pełen grozy, świat, którym nie kierują żadne racjonalne prawa, ale tajemne znaki i sny prorocze". Formalnie Słowacki rezygnuje z etycznej wrażliwości, przedstawia wyjątkowo brutalne sceny, opisy są ekspresyjne i dosłowne. 

 

Jak dramat Słowackiego brzmi w 2023 roku i co może nam współcześnie powiedzieć? Przecież wydarzenia ze “Snu srebrnego Salomei” rozgrywają się latem 1768 roku na Podolu, ogarniętym buntem ukraińskiej ludności przeciwko “polskim panom”… Jak wybrzmiewają w kontekście trwającej w Ukrainie wojny? „Wydarzenia z tego roku – wybuch wojny w Ukrainie, bezprecedensowe zaangażowanie Polaków w pomoc sąsiadom, masakry w Buczy, Irpieniu i innych miastach – nadają tej scenie i całemu przedstawieniu współczesny kontekst. [..] Gdyby Piotr Cieplak tylko rozgrzebał stare rany i zostawił nas – Polaków, Ukraińców -  z rachunkiem wspólnych krzywd, byłoby źle. Ale nie. Spektakl Teatru Modrzejewskiej w Legnicy nie zamiata pod dywan prawdy o rzeziach na Podolu, ale jednocześnie daje szansę na ujrzenie wolnościowych aspiracji Ukrainy oraz oporu, jaki jej mieszkańcy stawiają rosyjskiemu najeźdźcy, w szerszym planie, w kilkusetletniej perspektywie” - napisał w recenzji spektaklu Piotr Kanikowski.

Bilety

Normalny: 70 zł, ulgowy: 50 zł

Czas trwania

105 minut

Kiedy gramy


BIP