Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy

Teatr Współczesny w Szczecinie

Reżyseria: Jakub Skrzywanek
Scenariusz: Weronika Murek i Jakub Skrzywanek
Dramaturgia: Weronika Murek
Scenografia: Daniel Rycharski
Kostiumy: Natalia Mleczak
Muzyka: Karol Nepelski
Reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Choreografia: Agnieszka Kryst
Wideo: Krzysztof Kuźnicki i Jakub Skrzywanek
Skrzypce: Piotr Wicenciak / Maria Kanarek

Na podstawie reportaży Janusza Schwertnera, materiałów dokumentalnych i wywiadów z pacjentami, rodzicami oraz medykami oddziałów psychiatrii dziecięcej w Polsce.

Obsada: Maria Dąbrowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Anna Januszewska, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobczak, Helena Urbańska, Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Wiesław Orłowski, Przemysław Walich, Inspicjentka: Anna Pawicka

Spektakl od 16 roku życia – zawiera sceny nagości, zaburzeń odżywiania i samookaleczania. Jeśli masz myśli samobójcze lub jesteś w kryzysie suicydalnym – zadzwoń pod numer 116 111.

 

Samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny. Blisko 70% nastolatków LGBTQ+ w Polsce myśli o samobójstwie. W 2020 i 2021 roku szerokim echem odbiły się reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. To właśnie te materiały, poszerzone o własną pracę dokumentalną, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia spektaklu. „SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy” to jednak nie tylko opowieść o konkretnej grupie i gałęzi medycyny, ale próba przyjrzenia się temu, w jaki sposób w dzisiejszej Polsce opiekujemy się sobą nawzajem.

 

Starając się wyjść z dotychczasowych linii sporów, Teatr Współczesny w Szczecinie do współpracy zaprosił kilkadziesiąt osób, przedstawicieli i przedstawicielki różnych środowisk (m.in. Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno, Lambdę Szczecin – zrzeszającą osoby LGBTQ+, artystki i artystów zgromadzonych wokół Teatru Współczesnego i Akademii Sztuki w Szczecinie oraz lekarzy i ekspertów zajmujących się dziećmi i młodzieżą w kryzysie suicydalnym).

 

Wszyscy razem pragną jasno powiedzieć, że prawo do miłości i samostanowienia należy się każdemu, a troska o tych, którzy wołają o pomoc i akceptację, jest odpowiedzialnością nas wszystkich.

Bilety

Miejsca do 14. rzędu: normalny: 90 zł, ulgowy: 60 zł
Miejsca od 15. rzędu: normalny: 80 zł, ulgowy: 50 zł

Czas trwania

120 minut

Kiedy gramy


BIP