Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

Ten tłum robi boom! "1989" na XXIX Festiwalu

„1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, czyli energia, wolność i twórczość. Niedzielny i poniedziałkowy wieczór (12 i 13 marca 2023) na XXIX Festiwalu były elektryzujące, Duża Scena przeżywała oblężenie, a owacje się nie kończyły. Dziękujemy za niezwykłą energię i cieszymy się, że to właśnie nasz Festiwal jest pierwszym, który pokazał „1989” (koprodukcję Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).
 
Muzyka Webbera, teksty Łony i Bobera = „1989”, czyli rapowany musical o drodze do wolnej Polski uznawany jest za jeden z najważniejszych spektakli ubiegłego roku. Opowiada o kluczowym momencie naszej najnowszej historii - o chwili, która wszystkich nas połączyła i pozwoliła wspólnie cieszyć się z bezkrwawego zwycięstwa. Przenosimy się w czasy schyłkowego PRL-u — oglądamy na scenie małżeństwa Wałęsów, Frasyniuków i Kuroniów. Tym razem patrzymy oczami pokolenia młodych twórców, którzy albo nie pamiętają czasów komunizmu, albo w czasie politycznych przemian mieli zaledwie kilka lat.
 
„1989” zostawia nas z gorzkim pytaniem: co nam pozostało radości czerwca 1989 roku? Wywołuje refleksję - czy potrafimy mieć pozytywny mit czy może sami go niszczymy? „1989" to też fascynująca opowieść o odważnych kobietach – żonach, matkach, bohaterkach, które zapłaciły najwyższą cenę za naszą wolność.
 
W niedzielę spotkanie z twórcami i twórczyniami po spektaklu prowadziła Aneta Kyzioł. Artyści opowiadali o pracy nad spektaklem - rozmowach z bohaterami i bohaterkami Solidarności. Podkreślali, że „1989” nie jest dokumentem ani spektaklem historycznym, ale jego celem jest spojrzenie na historię Polski w nowy sposób, z perspektywy współczesnych pokoleń. Jak zaznaczyli, ważne było dla nich, aby spektakl łączył, a nie dzielił, trafiając do odbiorców w różnym wieku, także tych najmłodszych. Głosy widzów potwierdziły, że się udało. Zespół dziękował również za niesamowite przyjęcie i świetną energię łódzkiej publiczności, dzięki której pierwsze pokazy poza swoim teatrem były niezwykłe. My także dziękujemy!
 
Koprodukcja Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
„1989”
Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Pomysł: Marcin Napiórkowski
Muzyka: Andrzej "Webber" Mikosz
Scenariusz: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Teksty piosenek i szkice linii wokalnych: Marcin Napiórkowski
Redakcja rapów i tekst utworu "Debata" i "Porozmawiajmy": Patryk "Bober" Bobrek
Tekst utworu "Olo, game changer": Patryk "Bober" Bobrek, Antoni Sztaba
Tekst utworu "A co jeśli wygramy?": Adam "Łona" Zieliński
Partie wokalne: Mateusz Bieryt
Choreografia: Barbara Olech
Scenografia: Milena Czarnik
Kostiumy: Arek Ślesiński
Światło: Paulina Góral
Reżyseria dźwięku: Tomasz Dziedzic
Zespół muzyczny: instrumenty klawiszowe - Piotr Bolanowski, bas - Jan Kusek, elektronika - Jarosław Pakuszyński, perkusja, kierownictwo muzyczne - Wojciech Długosz
Obsada: Bartosz Bandura, Mateusz Bieryt, Marcin Czarnik, Wojciech Dolatowski, Rafał Dziwisz, Dominika Feiglewicz, Karolina Kamińska, Karolina Kazoń, Julia Latosińska, Małgorzata Majerska, Daniel Malchar, Dasha Melekh, Paulina Narożnik, Magdalena Osińska, Dominik Stroka, Antoni Sztaba, Rafał Szumera, Agnieszka Kościelniak
Aktorom na scenie towarzyszy zespół muzyczny w składzie: Piotr Bolanowski, Wojciech Długosz, Jasiek Kusek oraz Jarosław Pakuszyński.
 
Fot. Maciej Zakrzewski

BIP