Zmień rozmiar czcionki

Zmień kontrast

Pozostałe

W sobotę rozpoczyna się XXII Festiwal!

W sobotę o 16:00 rozpoczyna się XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych!

 
"Warlikowski. Przestrzenie humanizmu", "Francuzi", "Alceste", "Krum", panel dyskusyjny i muzyka Pawła Mykietyna. Od przeglądu artystycznych dokonań jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego rozpocznie się w sobotę XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W programie tegorocznej edycji znajduje się dziewięć spektakli, dyskusje, spotkania z twórcami, koncert, projekcja i multimedialna wystawa. Jednym z głównych bohaterów dwudziestej drugiej edycji będzie Krzysztof Warlikowski. "To jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego światowego teatru, dlatego zależało mi, aby zaprezentować festiwalowej publiczności szerokie spectrum jego dokonań artystycznych" - mówi dyrektor artystyczny Ewa Pilawska.

Festiwal 2 kwietnia zainauguruje poświęcona mu wystawa zatytułowana „Warlikowski. Przestrzenie humanizmu” prezentowana w pofabrycznej przestrzeni Monopolis w budynkach dawnego Polmosu w Łodzi. Stworzona specjalnie na zamówienie Festiwalu multimedialna wystawa poświęcona teatrowi Krzysztofa Warlikowskiego przywoływać będzie fragmenty jego spektakli  zrealizowanych w TR Warszawa i Nowym teatrze -  „(A)pollonię”, „Dybuka”, „Krum” i „Burzę”. Dyrektor Ewa Pilawska zaproponowała stworzenie wystawy kuratorowi Przemysławowi Klonowskiemu. Jak mówi Klonowski, „fragmentom spektakli towarzyszyć będą także wypowiedzi artystów, dźwięki, elementy dekoracji, rekwizyty i fotosy. Z nagromadzonymi rzeczami przenikać się będą sylwetki aktorów i współpracowników Krzysztofa Warlikowskiego współtworzący jego teatr. Bohaterem wystawy jest bowiem człowiek. Aktor-reżyser-scenograf, jego wybory i poszukiwania, oraz tematy jakimi w swojej twórczości zajmuje się Krzysztof Warlikowski: ofiara, przebaczenie, akceptacja, niepogodzenie, wykluczenie, wojna i zagłada.” Po wernisażu widzowie obejrzą pierwszy spektakl tegorocznego festiwalu, „Francuzów” w reżyserii Warlikowskiego. To najnowszy spektakl, który reżyser przygotował z zespołem Nowego Teatru w Warszawie. Teatralna wyprawa w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości, której, początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”. Warlikowski portretuje we „Francuzach” społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny.
 
 
Drugiego dnia Festiwalu widzowie wezmą udział w poświęconym Warlikowskiemu panelu dyskusyjnym zatytułowanym Teatr, który szuka imienia, który poprowadzi Piotr Gruszczyński, a w którym udział wezmą Christian Longchamp, Renate Klett, Georges Banu i Łukasz Drewniak - wybitni teoretycy, historycy teatru i krytycy teatralni, od lat śledzący i opisujący twórczość Krzysztofa Warlikowskiego. W ramach Festiwalu zaprezentowana zostanie również projekcja Kruma - jednego z najgłośniejszych jego spektakli, koncert muzyki Pawła Mykietyna - kompozytora od lat związanego z teatrem Warlikowskiego, autora muzyki do większość jego przedstawień, a 19 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej pokaz opery „Alceste” Christopha Willibalda Glucka, którą Warlikowski zrealizował na deskach Teatru Królewskiego w Madrycie. Pokaz poprzedzi wprowadzenie, który przygotuje dramaturg Nowego Teatru i wieloletni współpracownik Warlikowskiego - Piotr Gruszczyński. Pierwszy festiwalowy tydzień zamknie 8 kwietnia prezentacja spektaklu spektaklu „Apokalipsa” w reżyserii Michała Borczucha zrealizowanego w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie. 
 
Program wydarzeń 2-5 kwietnia:
Otwarcie wystawy "Warlikowski. Przestrzenie humanizmu": 2 kwietnia o 16:00, Monopolis, ul. Wydawnicza 4 (wstęp wolny, zaproszenia do odbioru w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi)
"Francuzi", reż. Krzysztof Warlikowski: 2 kwietnia o 18:00, EC1, ul. Targowa 1/3
"Teatr, który szuka imienia. Dyskusja": 3 kwietnia o 15:00, Mała Scena Teatru Powszechnego w Łodzi (wstęp wolny, zaproszenia do odbioru w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi)
Projekcja spektaklu "Krum", reż. Krzysztof Warlikowski: 4 kwietnia o 18:00, Mała Scena Teatru Powszechnego w Łodzi (wstęp wolny, zaproszenia do odbioru w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi)
Koncert muzyki Pawła Mykietyna: 5 kwietnia o 19:15, Mała Scena Teatru Powszechnego w Łodzi (wstęp wolny, zaproszenia do odbioru w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi)
 
Więcej o kolejnych spektaklach i wydarzeniach: http://powszechny.pl/pl/festiwal/

BIP