"Wesele" na inaugurację XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

5 marca 2018 r. zainaugurowaliśmy XXIV Festiwal „Weselem” w reżyserii Jana Klaty. Było bardzo energetycznie i niezwykle tłoczno – jak zawsze widzowie zajęli każdą wolną przestrzeń widowni, schodów, podłogi… Odwiedzili nas znakomici goście z Łodzi, kraju i zagranicy. Wielopokoleniowy zespół Narodowego Starego Teatru z Krakowa udowodnił, że sztuka Wyspiańskiego jest ponadczasowa, ponieważ mówi o sprawach, które dotyczą nas niezależnie od bieżącego kontekstu historycznego i politycznego. Jednocześnie spektakl Klaty stworzył prawdziwe poczucie wspólnoty między twórcami i publicznością. Dziękujemy Wam za ten wieczór i noc (w końcu rozstaliśmy się dopiero koło 1:00). Takie wydarzenia pozostają w pamięci na długo.

Zaczęliśmy wczoraj od otwarcia wystawy „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”, której kuratorką jest Ewa Bloom-Kwiatkowska. Ekspozycja jest autorską interpretacją tematu Festiwalu, do którego Bloom-Kwiatkowska zaprosiła młode artystki. Będzie można oglądać ją w najbliższych miesiącach w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Z kolei po spektaklu spotkanie z twórcami „Wesela” prowadził Łukasz Maciejewski. Reżyser i aktorzy podkreślali, że bardzo ważne jest, że spektakl pozwala spotkać się wielu pokoleniom aktorów; że pozwala im wzajemnie czerpać ze swojej wrażliwości i doświadczeń. Anna Dymna, Elżbieta Karkoszka, Mieczysław Grąbka i Jan Peszek mówili o dotychczasowych realizacjach dramatu Wyspiańskiego w Starym Teatrze, w których występowali. Twórcy podkreślali jednak, że „Wesele” ma wymiar szczególny i bardzo mocno zawsze odnosi się do rzeczywistości. Zaznaczyli także, że wielką wartością jest, że w Narodowym Starym Teatrze w ostatnich latach udało się stworzyć zespół, który nie jest hierarchiczny, ale opiera się wspólnej i zespołowej pracy nad kolejnymi spektaklami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wczorajszego wieczoru.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Stanisław Wyspiański
Wesele
Reżyseria, adaptacja: Jan Klata
Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Justyna Łagowska
Choreografia: Maćko Prusak
Muzyka: FURIA
Obsada: Anna Dymna, Monika Frajczyk, Małgorzata Gorol, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Beata Paluch, Jaśmina Polak, Anna Radwan, Bartosz Bielenia, Maciej Charyton, Juliusz Chrząstowski, Krystian Durman, Roman Gancarczyk, Grzegorz Grabowski, Mieczysław Grąbka, Zbigniew W. Kaleta, Zbigniew Kosowski, Radosław Krzyżowski, Ryszard Łukowski, Zbigniew Ruciński, Krzysztof Zawadzki, Jan Peszek, Elżbieta Karkoszka, Andrzej Kozak, Michał Kuźniak oraz Mikołaj Głowacki, Janusz Jarecki, Grzegorz Sterliński, Krzysztof Szczygieł, Wojciech Szczygieł, Sławomir Wojciechowski


BIP